یک کارشناس صنعت خودرو با اظهار تردید نسبت به عملی شدن وعده واردات خودرو اقتصادی متناسب با سطح درآمدی مردم، نوسانات بازارها را یک مانع عمده در این بخش برشمرد و گفت: دولت بهتر است در بحث آزادسازی واردات خودروی خارجی اقداماتی را در دستور کار خود قرار دهد.

وعده واردات خودرو اقتصادی عملی می‌شود؟

فربد زاوه در گفتگو با کارآفرین نیوز در خصوص واردات خودرو اقتصادی از سال ۱۴۰۲ اظهار کرد: در جریان مطرح شدن مسئله آزادسازی واردات خودرو، مسئولان تاکیداتی روی واردات خودرو اقتصادی داشتند و منظور از خودرو اقتصادی، خودرویی ارزان با مشخصات فنی ضعیف است که به دلیل قیمت مناسب اقشار با درآمد متوسط توان خرید آن را داشته باشند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: در حال حاضر مسئله واردات خودروهایی همچون رنو کوئید مطرح است که به دلیل ارزان بودن و مشخصات فنی متوسط و بعضا ضعیف، قیمت نهایی این محصولات در بازار ایران حدود ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

وی افزود: باید به این نکته توجه شود که اگر قرار است چنین خودروهایی در سال ۱۴۰۲ وارد شود، قیمت نهایی آن ها به دلیل افزایش هزینه های ناشی از نوسانات نرخ ارز و تورم در کشور، تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می کند که بسیاری از مردم توان پرداخت چنین هزینه ای برای خرید این محصولات را ندارند و دیگر نمی توان از آن به عنوان خودرو اقتصادی یاد کرد.

زاوه ضمن خاطرنشان کرد: به عملی شدن وعده واردات خودرو اقتصادی مناسب با سطح درآمدی مردم خوشبین نیستم، زیرا قیمت ها در ایران نوسانی است و همواره از قدرت خرید مردم کاسته می شود.

وی گفت: بهتر است در جریان واردات خودرو، دستگاه های مربوطه دست از اعمال محدودیت بردارند و آزادسازی به معنای واقعی صورت گیرد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: برخلاف ادعاها، آزادسازی واردات خودروهای لوکس و گران‎قیمت باعث تعدیل شدید قیمت خودروهای دست دوم در بازار خودرو می شود و این به نفع اقتصاد کشور و مصرف کننده است و ضرر و آسیبی به دنبال ندارد.

زاوه در خصوص وضعیت کنونی قیمت خودرو در بازار یادآور شد: در حال حاضر، بازار خودرو تحت تاثیر مطرح شدن مسئله آزادسازی واردات قرار گرفته و قیمت ها نوسانی است.

واردات خودرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =