استارتاپ پاکستانی کولار توانست نظر صنعت دامپروری دنیا را به خود جلب کند به گونه‌ای که شعبه‌ای از دفتر این استارتاپ، ‌در کالیفرنیا دایر شده و برپایی کارخانه‌های تولید فیت بیت‌های کولار در سایر کشورها همچنان ادامه دارد.

کولار؛‌ تلفیق اینترنت اشیا و صنعت دامپروری

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس آمار، بیشترین تعداد جمعیت احشام در هند گزارش می شود و تعداد دام ها در هر یک از کشورهای نوظهور مانند هند، پاکستان، مکزیک و ویتنام از میلیون ها راس فراتر می رود. این در حالی است که میانگین بازدهی شیر روزانه در این کشورها، حدود یک چهارم دامداری های آمریکا و هلند است.

شیوه های نامطلوب دامداری، تغذیه ناکافی و غیراصولی، و استانداردهای ضعیف دامپزشکی از عمده دلایل این تفاوت کمی و کیفی است که تفاوت فاحش در میزان بازدهی و درآمد ایجاد می کند.

حجم کار روزانه کارگران دامداری ها بسیار زیاد است. تمام فعالیت هایی که در دامداری ها اتفاق می افتد از جمله تعلیف دام ها، نظافت روزانه مزارع دامداری، جداسازی و رسیدگی به دام هایی که موعد گوساله زایی آنان نزدیک است، رسیدگی به گوساله ها براساس دستورات دامپزشک، انجام مراحل نصب دستگاه های شیردوش و بسیاری امور دیگر از جمله امور طاقت فرسایی است که گاهی کارگران را از توجه به شرایط گاوها غافل می کند.

به دلیل وجود چرخه خارق العاده حرارت داخلی بدن گاوها، کوچکترین مشکل داخلی یا عامل بیرونی می تواند بر دمای بدن آنها تاثیر بگذارد. چرخه حرارت داخلی یا استرس گرمایی بدن گاوها بر کیفیت و کمیت شیر تولید شده دام ها و حتی زنده ماندن آنها تاثیرگذار است.

کولار

اما حجم کار باعث می شود در بسیاری از موارد به ویژه در مزارعی که تعداد نیروی کار پایین است، اتفاقات بسیاری مغفول می ماند و گاهی در نهایت، به اتلاف دام می انجامد.

حرارت درونی بدن گاوها در ساعاتی از شبانه روز به ناگاه افزایش می یابد. همچنین هیپوترمی یا کاهش ناگهانی دمای بدن گوساله ها به ویژه در زمستان و در دام های جوان و لاغر بیشتر اتفاق می افتد. بسیار اتفاق افتاده است که دامدار یا مسئول دامداری به دلیل تعداد زیاد دام ها، علائم آغاز هیپوترمی را در گوساله ها تشخیص نداده و تداوم و تشدید علائم به مرگ حیوان منجر شده است. همچنین سیستم بدنی گاوهای شیرده نیز نسبت به کاهش دما بسیار حساس است که تاثیر آن به شدت بر کیفیت شیر به دست آمده اثبات شده است.

فیت بیت‌های کولار (Cowlar)؛ ورود فناوری به دامداری‌ها

فیت بیت ها یا همان مچ بندهای سلامت دامی، آموزش ماشینی (ML) را به خدمت صنعت دامپروری درآوردند. استارتاپ کولار در سال ۲۰۱۵ در پاکستان، کار خود را آغاز کرد.

فیت بیت های طراحی شده استارتاپ کولار پس از اتصال به بدن دام، کوچکترین تغییرات دمایی بدن دام را فورا هشدار می دهد و از پیشرفت هر گونه بیماری جلوگیری می کند.

عمر عدنان (Umer Adnan)، مدیرعامل این استارتاپ می گوید: تلفیق صنعت دامپروری و فناوری اینترنت اشیا می تواند با تشخیص سریع علائم غیر عادی، منجر به کاهش تلفات دامی و جلوگیری از ضرر و زیان های هنگفت شود.

کولار

بر اساس آمارهای مستند، مزارع دامداری و دامپروری که از این پابندها برای دام های خود استفاده می کنند، ۱۵ درصد افزایش حجم شیر روزانه از سطح دامداری را گزارش کرده اند.

قیمت هر یک از این فیت بیت های دامی، در سال ۲۰۲۰، حدود ۶۹ دلار و عمر باتری آن نیز یکسال تضمین شده بود.

ضمن آنکه برای الصاق و اتصال این ابزارهای سنسوردار به پای دام، نیاز به هیچ کارشناس دامداری نیست و دامدار می تواند به آسانی، این کار را انجام دهد. سادگی و سهولت، دو اصل طراحی این فیت بیت ها به شمار می آید.

تا سال ۲۰۲۱، این استارتاپ توانست دو کارخانه در شنژن چین و حوالی کراچی پاکستان راه اندازی کند و زمان تحویل این ابزارک ها را به چهل و پنج روز کاهش دهد. اما هنوز لیست انتظار مشتریان این فیت بیت ها نشان می داد باید کارخانه های دیگری نیز راه اندازی شود.

در هفدهمین سری شتابدهی و رشد شتاب دهنده وای کامبینیتر (Y Combinator) به عنوان استارتاپ دامپروری برگزیده شد و با راه اندازی دفتری در کالیفرنیا، توانست برپایی کارخانه های دیگری را در کشورهایی که صنعت دامپروری در آنها بسیار فعال است در دستور کار قرار دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =