مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی قراردادهای آتی و آپشن شمش طلا در بورس کالا تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: طرح تسویه لحظه‌ای نیز در دست مطالعه است.

قرادادهای آتی و آپشن شمش طلا در راه بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، رحمان آراسته با اعلام صدور دو مجوز برای صندوق های چندکالایی، ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری، قراردادهای آتی و آپشن شمش طلا در بورس کالا راه اندازی شود.

مدیر بازار مشتقه و صندوق های کالایی بورس کالا ظهارداشت: معاملات خوبی در حوزه آپشن به ویژه در بورس کالا در حال وقوع است که ما را به آینده این بازار امیدوار کرده و امروز این بازار به بلوغ رسیده است.

وی همچنین به رکورد شکنی ارزش بازار و آغاز انجام معاملات آتی در بورس کالا از سال ۸۷ اشاره کرد و افزود: بورس کالا به سمت ارائه ابزارهای متنوع و دارایی های مختلف در بازار مشتقه حرکت می کند. در عین حال، ابزارهایی مانند فیوچرز، آپشن، سوآپ یا فوروارد به تنهایی در کشور موفق نخواهد بود.

مطالعه طرح تسویه لحظه‌ای در بورس کالا

آراسته به مطالعه طرح تسویه لحظه ای در بورس کالا پرداخت و گفت:‌ این کار در بازار فیوچرز در حال حاضر هر ۳۰ دقیقه یکبار انجام می شود، امابه دنبال آن هستیم تا این تسویه ها را هر ۱۰ دقیقه یکبار انجام دهیم.

مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران با اشاره به راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری طلا و موفقیت این ابزار در بازار اظهار داشت: ارزش معاملات و بلوغ مشتریان نوید آینده ای روشن برای این ابزار را می دهد. برنامه هایی برای گواهی سپرده و فیوچرز شمش طلا داریم و انتظار می رود بازار خوبی برای آن شکل بگیرد.

وی با تاکید این نکته که مشکل مالیاتی گواهی سپرده تقریبا حل شده است، افزود: برنامه ریزی شده گواهی سپرده پیوسته مس کاتد و آتی آن راه اندازی شود. همچنین راه اندازی معاملات گواهی سپرده و آتی محصولاتی مانند آلومینیوم، قیر، محصول‌های پتروشیمی و فلزات و همینطور صندوق های فلزات اساسی از دیگر برنامه هاست و با راه اندازی آن‌ها انتظار بازار پویایی را خواهیم داشت.

اقداماتی برای پویایی بازار

آراسته ادامه داد: همچنین مجوز دو صندوق چند کالایی از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ شده که به نوعی به بازار آتی کمک شود. در مجموع برنامه ما این است که از ابزارها برای حمایت و رونق بخشی به بازار آتی استفاده کنیم.

وی به قراردادهای اختیار معامله و آپشن نیز پرداخت و گفت: علت اصلی اقبال کم سرمایه گذاران به معاملات آپشن، آنلاین نبودن این معاملات در ابتدای راه اندازی بود، اما به مرور به موفقیت هایی دست یافت و اگرچه بازار اختیار معامله پیچیدگی های خود را دارد، اما می توان به این بازار خوش بین بود.

به گفته آراسته با راه اندازی قراردادهای آتی شمش طلا، قراردادهای آپشن را روی فیوچرز شمش طلا اعمال خواهیم کرد و به این ترتیب به پویایی بازار کمک خواهد شد و امیدواریم این طرح ها تا آخر سال این طرح ها اجرایی شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =