روندهای نوین کشاورزی مولکولی یا همان مولکولار فارمینگ؛ ایده تجاری سازی تولید پروتئین‌های مشابه حیوانی در بافت گیاهان را با هدف کاهش هزینه تولید و تسهیل در دسترسی به پروتئین‌های گوشت در سر می‌پرورانند.

کشاورزی مولکولی؛ تجاری‌سازی تولید پروتئین حیوانی در بافت گیاه

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک جهانی در سال ۲۰۱۹ و پیش از ظهور ویروس کووید- ۱۹ و پیامدهای ناشی از آن، پیش بینی کرده بود در سال ۲۰۲۰، جمعیت افرادی که به راحتی نمی توانند به یک وعده غذایی دسترسی داشته باشند بین ۷۲۰ تا ۸۱۰ میلیون نفر خواهد بود. به راحتی می توان دریافت که با وقوع پاندمی، این پیش بینی تا چه اندازه روند فزاینده ای در دو سال اخیر داشته است.

گرچه اسراف و هدررفت مواد غذایی در افزایش این آمار بسیار موثر است اما حجم تولیدات ارزان قیمت و باکیفیت کشاورزی نیز با رشد فزاینده جمعیت جهان به ویژه در کشورهای کم درآمد، چندان تناسب ندارد.

​    ​Moolec Science

کشاورزی مولکولی (مولکولار فارمینگ)

زراعت یا همان کشت مولکولی (PMF) در ابتدا با هدف تولید پروتئین های نوترکیب، واکسن ها و آنتی بادی ها، آنزیم ها و پروتئین های دارویی، و آنزیم های رشد شکل گرفت. ایده شکل گیری این نوع کشت، از تلاش برای تولید انسولین برای بیماران دیابتی در صنعت داروسازی نشات گرفت.

اما در سال های اخیر، نه تنها نگرانی ها از افزایش آمار گرسنگان در جهان رو به فزونی است بلکه سوء تغذیه و عدم دریافت پروتئین ها به ویژه پروتئین های حیوانی لازم برای رشد و نمو کودکان نیز به دغدغه های جهانی اضافه شده است.

فقر

در سال های اخیر، زمین بازی در حال تغییر است و استارتاپ ها به دنبال کاهش هزینه های تولید پروتئین های حیوانی در بافت گیاهان هستند.

علاوه بر گرانی گوشت تولید شده که موجب عدم دسترسی بسیاری از مردم جهان به پروتئین های آن می شود، تولید آن نیز از نظر مصرف آب، تخریب مراتع و آلودگی های محیط زیستی بسیار هزینه زا است.

​    ​Moolec Science

برای آنکه کودکان بتوانند با خوردن غذاهای تهیه شده از برنج، گندم، ذرت و سویا، پروتئین های حیوانی لازم را نیز دریافت کنند، استارتاپ های بیوتکنولوژی به فکر تکثیر پروتئین های حیوانی در بافت گیاه افتاده اند و از گیاه به عنوان بیوراکتور (راکتور زیستی) برای تولید پروتئین های حیوانی استفاده می کنند. تولید پروتئین های مشابه حیوانی از گیاه نیز در زمره کشاورزی مولکولی طبقه بندی می شود.

این شاخه نوین کشاورزی؛ ترکیبی از علم کشاورزی، مهندسی متابولیک، مهندسی الگوریتمیک، بیوتکنولوژی و بسیاری علوم مرتبط دیگر است.

استارتاپ دانش‌بنیان مولک ساینس (Moolec Science)

استارتاپ مولک ساینس در سال ۲۰۱۵ در مرکز نوآوری Gallows Hill‌ در دانشگاه وارویک انگلستان به شکل رسمی، کار خود را آغاز کرد.

این استارتاپ علاوه بر پیشگامی در کشاورزی مولکولی، قدم در راهی گذاشته است تا طعم و ارزش غذایی پروتئین های حیوانی تولید شده بیش از پیش افزایش یابد. حالا بذرهای تولیدی این استارتاپ، قادرند پروتئین های حیوانی را در گندم، ذرت، و سویا تولید کنند.

Moolec Science

در حال حاضر، زمین های بسیاری در انگلیس، آمریکا و برخی کشورهای اتحادیه اروپا در حال کشت دانه های اصلاح شده این استارتاپ هستند و هر روز بر متراژ سطح زیر کشت افزوده می شود.

این استارتاپ در ماه گذشته موفق شد حمایت مالی ۵۰۴ میلیون دلاری شتاب دهنده ها را جلب کند.

استارتاپ مولک ساینس در ده روز اخیر به عنوان اولین استارتاپ کشاورزی مولکولی در بازار سهام نزدک پذیرفته شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =