با افزایش قیمت مسکن در پایتخت، قدرت خرید بسیاری از خانواده‌ها برای تامین مسکن نیز افت داشته؛ با این حال متقاضیان مسکن برای خرید واحد مسکونی ۷۰ متری در منطقه ۱۸ شهر تهران که جزو ارزان‌ترین مناطق است باید بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کنند و به عبارتی این رقم کف مبلغ مورد نیاز برای تامین مسکن در تهران نیز محسوب می‌شود.

حداقل بودجه خرید مسکن در تهران چقدر است؟

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران در خردادماه سال ۱۴۰۱ برابر ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان بوده است.

بر اساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در این ماه تعداد معاملات واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه ۱۳۸۷۴ فقره برآورد شده که بیشترین تعداد مربوط به منطقه ۵ (با ۱۹۹۶ فقره معامله) و کمترین تعداد مربوط به منطقه ۱۹ (با ۶۴ فقره معامله) بوده است.

گرانترین مناطق شهر تهران در ماه گذشته نیز به ترتیب منطقه یک با متوسط قیمت هر متر ۸۱ میلیون تومان، منطقه سه با متوسط قیمت هر متر ۷۰.۴ میلیون تومان، منطقه دو با متوسط قیمت ۵۹ میلیون تومان، منطقه شش با متوسط قیمت ۵۳.۸ میلیون تومان و منطقه ۵ با متوسط قیمت ۴۸.۸ میلیون تومان بوده است.

ارزان ترین مناطق نیز به ترتیب منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر متر ۱۹.۵ میلیون تومان، منطقه ۱۷ با متوسط قیمت ۲۰.۷ میلیوت تومان، منطقه ۲۰ با متوسط قیمت ۲۰.۹ میلیون تومان، منطقه ۱۵ با متوسط قیمت ۲۲.۲ میلیون تومان و منطقه ۱۶ با متوسط قیمت ۲۲.۴ میلیون تومان بوده است.

البته، نرخ های اعلامی متوسط قیمت را نشان می دهد و در واقع قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در برخی مناطق پایتخت به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هم می رسد که با در نظر گرفتن همان رقم متوسط هم می توان گفت که بسیاری از افراد و خانوارها قدرت خرید خود را از دست داده اند چرا که سطح درآمدی تناسبی با هزینه تامین مسکن ندارد و همین مسئله به تعداد مستاجران و حاشیه نشینان افزوده است.

به طور مثال، در حال حاضر افراد برای خرید واحد مسکونی ۷۰ متری در منطقه یک به طور متوسط باید هزینه ای برابر ۵ میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومانی متقبل شوند و در منطقه ۱۸ که جزو ارزان ترین مناطق است افراد برای خرید واحدی به همین متراژ باید بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کنند؛ اخذ تسهیلات خرید مسکن با نرخ های سود بیش از ۱۸ درصد نیز نمی تواند کمک چندانی به خریداران کند و لازم است اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.

از سویی، برای حفظ قدرت خرید مردم و جلوگیری از افزایش بیش از حد قیمت ها در بازار مسکن لازم است دولت برنامه های حمایتی بخش مسکن از جمله تسهیلات ارزان بانکی و اخذ مالیات از خانه های خالی و خانه های لوکس و... را با جدیت بیشتری دنبال کند.

قیمت مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =