رصد و ارزیابی شاخص‌های کلان اقتصادی افق‌های کوتاه و بلند مدت کارآفرینی را ترسیم می‌کنند. بر اساس شاخص‌ها محیط کسب و کار ایران با نرخ تورم ۳۶ درصدی و نرخ رشد نزدیک به صفر به استقبال ۱۴۰۰ رفته است و طبق یک نظرسنجی جامعه ایران بهبود وضعیت را در برخی شاخص‌ها به انتظار نشسته است.

ریسک‌های کسب و کار ایران در سال ۱۴۰۰

 به گزارش کارآفرین نیوز، مرور وضعیت شاخص‌های کلیدی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹ می‌تواند تصویری نسبی از آینده در انتظار و قابل پیش‌بینی محیط کسب و کار ایران  ۱۴۰۰ بدست دهد. طبق این شاخص‌ها ایران در شرایطی وارد سال ۱۴۰۰ می‌شود که نرخ رشد اقتصادی بدون نفت ۰.۲ درصدی را تجربه می‌کند. رشدی که بسیار به صفر نزدیک است و به همین ترتیب باید یادآور شد نرخ این رشد اقتصادی با وجود نفت تنها مقدار کمی بهبود پیدا می‌کند و به عدد ۰.۸ درصد نزدیک می‌گردد. بنابراین می‌توان گفت اقتصاد و تولید کشور در یک رکود فراگیر به سر می‌برد. 

نرخ تورم شاخص دیگری است که می‌تواند تصویری واضح‌ از وضعیت اقتصادی کشور نشان دهد؛ ‌ایران در سال ۱۳۹۹ نرخ تورم ۳۶ درصدی را تجربه می‌کند و به طور حتم با رقمی در همین بازه ۱۴۰۰ را به پایان می‌رساند. از سویی دیگر برای شناسایی عوامل موثر بر کسب و کار ایران در سال جاری بایستی به نرخ قابل توجه بیکاری توجه نشان داد. طبق آمارهای منتشر شده حدود ۹.۴ درصد از جمعیت فعال ایران،‌ بیکار هستند.

در نظر اول نرخ بالای تورم و بیکاری و در مقابل نرخ پایین رشد ریسک‌های بازدارنده توسعه کسب و کار در نظر گرفته شوند اما به زعم کارشناسان شناسایی به موقع ریسک‌ها می‌تواند به شکل‌گیری فرصت‌های جدید، اقدامات پیشگیرانه،‌کشف و خلق فرصت جدید کمک کند. ریسک‌ها منبعی از فرصت برای ایده‌های کارآفرینانه هستند. به بیانی دیگر بسیاری از محصولات و خدمات جدید برای مواجهه با ریسک ابداع شده‌اند.

جدول زیر نتیجه استخراج داده‌های یک نظرسنجی است که توسط مهدی صانعی و علی داوری به منظور ارزیابی ریسک‌های محیط کسب و کار ایران در سال ۱۴۰۰ انجام شده است. در این نظرسنجی از پاسخگویان خواسته شده در خصوص مقولات کلان اقتصاد ایران دست به پیش‌بینی بزنند. بر اساس نتایج این نظرسنجی ۶۶درصد پاسخگویان باور دارند که در سال ۱۴۰۰ قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت و در مقابل ۱۶ درصد بر این باور هستند که قدرت خرید مردم افزایش خواهد یافت و ۱۸ درصد نیز آن را مشابه سال قبل پیش‌بینی کرده‌اند.

این تیم نظرسنجی در خصوص سایر شاخص‌های کلان نیز این سوالات را پرسیده‌اند. به طور مثال ، نیمی از پاسخگویان انتظار دارند تا نرخ بیکاری در سال جاری افزایش پیدا کند و  در عوض حدود ۳۰ درصد این شاخص را مشابه نرخ سال ۱۳۹۹ دانسته‌اند. به نظر می‌رسد رکود و بحران کرونا باعث ظهور این ریسک حیرت انگیز در خصوص انتظار مردم از بیکاری شده است.

ریسک‌های کسب و کار ایران در سال ۱۴۰۰

 نکته قابل توجه این نظرسنجی در خصوص پیش‌بینی پاسخگویان از وضعیت تولید است که تنها ۲۹درصد اعلام کرده که سال آینده تولید رونق پیدا خواهد کرد و در مقابل ۳۸ درصد روزهای راکد و سردی را برای تولید کشور پیش‌بینی کرده‌اند. از شاخص‌های جذاب برای کسب و کارهای تولید محور صادرات است. ۳۵ درصد پاسخگویان امیدوارند در سال ۱۴۰۰ صادرات رونق بگیرد اما در مقابل ۲۸ درصد انتظار دارند محدودیت صادرات فزونی بگیرد.

نظر پاسخگویان در خصوص سایر مقولات در جدول زیر آمده است که نشان می‌دهد جامعه ایران چه انتظاری از نرخ اشتغالٰ،‌ وضعیت تولید،‌نرخ صادرات، ‌میزان واردات مواد اولیه، وضعیت رکود اقتصادی، وضعیت تحریم،‌ رشد اقتصادی، تورم،‌ قیمت مواد اولیه،‌ تامین مالی کسب و کار از نظام بانکی و محدودیت‌های کرونایی  دارد. توجه داشته باشید داده‌های زیر حاصل نظر و انتظار مردم از وضعیت این شاخص‌ها در سال ۱۴۰۰ است. 

شاخص کاهش می‌یابد افزایش پیدا می‌کنند مشابه سال ۱۳۹۹ خواهد بود
قدرت خرید مردم ۶۶ ۱۶ ۱۸
نرخ اشتغال ۵۰ ۲۰ ۳۰
وضعیت تولید ۳۸ ۲۹ ۳۳
نرخ صادرات ۲۸ ۳۵ ۳۷
میزان واردات مواد اولیه ۲۷ ۲۷  ۴۶
وضعیت رکود اقتصادی ۱۹ ۲۷ ۵۵
وضعیت تحریم‌ها ۴۴ ۹ ۴۷
رشد اقتصادی ۴۹ ۲۰ ۳۱
تورم ۱۶ ۶۱ ۲۳
قیمت مواد اولیه ۸ ۷۳ ۱۹
تامین مالی کسب و کار از نظام بانکی ۳۲ ۱۵ ۵۲
محدودیت‌های کرونایی ۶۴ ۷ ۲۹

از جمله شاخص‌هایی که همواره اقتصاد و کسب و کار در ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است،‌ قیمت دلار است. در این نظرسنجی ۱۳ درصد پیش‌بینی دلار زیر ۲۰ هزار تومانی برای سال ۱۴۰۰ داشته‌اند و به همین ترتیب ۵۳ درصد نیز امیدوار بوده‌اند که قیمت دلار بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان شود و در ادامه ۲۵ درصد انتظار دارند نرخ دلار چیزی بین ۲۶ تا ۳۰ هزار تومان نوسان داشته باشد و البته ۹ درصد نیز نرخ ۳۰ هزار تومانی را برای دلار در سال ۱۴۰۰ متصور شده‌اند. 

جالب است که استارتاپ‌ها به سال ۱۴۰۰ بدبین هستند. به نظر ۶۳ درصد آنها با عوض شدن دولت و تغییر گسترده سیاست‌ها فضای کار استارتاپ‌ها با چالش‌های جدی روبرو خواهد شد.

از نکات مهم این نظرسنجی تفاوت برخی از شاخص‌ها مانند تورم، رشد اقتصادی و وضعیت تحریم‌ها با نظر کارشناسان است که نشان می‌دهد عموم جامعه تصویر متفاوتی از درک متخصصان و کارشناسان نسبت به آینده ایران دارند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =