با فراگیر شدن استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک در طول سال‌های اخیر و به ویژه در دوران کرونا، در ۳۱ روزه خردادماه امسال بیش از ۳ میلیارد و ۷۰۱ میلیون تراکنش در شبکه پرداخت کشور پردازش شد که از این تعداد ۳ میلیارد و ۴۱۶ میلیون تراکنش از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی بوده است.

یکماهه ۳.۷ میلیارد تراکنش پرداخت انجام شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی جدیدترین گزارش شاپرک از وضعیت تراکنش های صورت گرفته در شبکه شاپرکی کشور در خردادماه سال جاری نشان می دهد که در این ماه حدود ۳ میلیارد و ۷۰۲ میلیون تراکنش با ارزش ۷ هزار و ۲۵۱ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارتی کشور پردازش شده است که به نسبت ۳ میلیارد و ۵۴۷ میلیون تراکنش ثبت شده در اردیبهشت ماه امسال، ۴.۳۴ درصد رشد یافته است.

بر پایه این گزارش، تعداد تراکنش های صورت گرفته در خردادماه امسال به نسبت خردادماه سال گذشته، که ۳ میلیارد و ۳۰۸ میلیون تراکنش در شبکه کارتخوان الکترونیک کشور پردازش شده بود، ‌ به لحاظ تعدادی ۱۱.۸۸ درصد و از نظر ریالی نیز ۳۱.۱۹ درصد رشد داشته است.

بررسی آمارهای ارائه شده نشان می دهد که در خردادماه امسال، ۹ میلیون و ۷۸ هزار ابزار فعال سیستمی در کل کشور فعال بوده که از این تعداد ۴۰۲ هزار ابزار پذیرش اینترنتی، ۸ میلیون و ۵۳۱ هزار ابزار کارتخوان فروشگاهی و ۱۴۴ هزار ابزار نیز موبایلی بوده است. تعداد ابزارهای فعال در خردادماه امسال نسبت به ۹ میلیون و ۱۶۴ هزار ابزار فعال و ثبت شده در اردیبهشت ماه، کاهش نشان می دهد.

تعداد تراکنش های شاپرک در خرداد ۱۴۰۱

۴۰۰ تراکنش؛ سهم هر دستگاه کارتخوان در خرداد

در حال حاضر، ‌حدود ۹۴ درصد کل تراکنش های شبکه کارتی کشور از طریق کارتخوان های فروشگاهی انجام می شود و در این بخش سهم ابزارهای موبایلی که محدودیت هایی در مبلغ تراکنش نیز در این بخش وجود دارد، از کل تراکنش های شبکه پرداخت ۱.۵۹ درصد است. همچنین ۴.۴۴ درصد کل تراکنش ها نیز از طریق ابزارهای اینترنتی پردازش شده است.

نگاه دیگری به آمارها حاکی از آن است که طی خردادماه سال جاری، ۳ میلیارد و ۴۱۶ میلیون تراکنش از طریق کارتخوان های فروشگاهی صورت گرفته و در این بخش حدود ۱۰۷ میلیون تراکنش نیز با ابزارهای موبایلی پردازش شده است. همچنین ۱۷۸ میلیون تراکنش نیز با ابزارهای اینترنتی بوده است.

در خردادماه امسال، متوسط تعداد تراکنش های صورت گرفته با هر ابزار اینترنتی به صورت متوسط ۴۴۳ تراکنش، با ابزارهای موبایلی ۷۴۱ تراکنش و با کارتخوان های فروشگاهی نیز ۴۰۰ تراکنش بوده است.

شبکه پرداخت کارتی کشور ۳ نوع خدمت خرید کالا و خدمات، پرداخت قبوض و خرید شارژ و مانده گیری را ارائه می کند. بررسی آمارها نشان می دهد که ۸۸.۸۵ درصد خدمات ارائه شده از طریق شبکه شاپرک در خرداد امسال از نوع خرید کالا و خدمات بوده است. سهم مانده گیری از خدمات این ماه شبکه پرداخت کارتی کشور ۴.۴۶ درصد بوده که کمترین نوع خدمت ارائه شده نیز در این بخش بوده است.

تراکنش کارتنخوان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =