مدت‌ها است اخبار اتفاقات و تصمیماتی در عرصه جهانی منتشر می‌شود که لزوم آینده‌نگری مقامات کشورهایی که اقتصاد نفت محور دارند را بیش از پیش اثبات می‌کند.

۷ هشدار برای اقتصادهای نفت محور

به گزارش کارآفرین نیوز، با آنکه برخی سازمان های بین المللی همچنان ادعای تداوم پر رونق تجارت سوخت های فسیلی را دارند و عامدانه یا ناخواسته تلاش می کنند برخی کشورهای کوچک تر که بودجه نفت محور دارند را در همان مسیر نگه دارند، اما رخدادها و تدابیر بین المللی به سمت توقف استفاده از سوخت های فسیلی در جریان است.

سالها است دانشمندان هواشناسی و اقلیمی و فعالان محیط زیست هشدار می دهند که برای نجات زیستگاه کره زمین، باید به سمت توقف استفاده از سوخت های فسیلی حرکت کنیم.

فعالان محیط زیست با چنگ و دندان به جنگ غول های نفتی برای توقف تولید و همچنین سایر شرکت ها برای توقف استفاده از سوخت های فسیلی رفته اند.

1. غول نفتی شل در مسیر کاهش ۴۵ درصدی انتشار آلاینده ها

به دنبال افزایش استخراج ها، دادگاهی در هلند با صدور حکمی به بزرگترین شرکت خصوصی تجارت نفت در جهان (Shell) اخطار داد تا برای کاهش حداقل ۴۵ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا پایان دهه جاری میلادی، گام بردارد و انتشار آلاینده های ناشی از فرایندهای تولید را کاهش دهد.

این نخستین بار است که یک شرکت به دلیل اینگونه الزامات قانونی و حکم دادگاه، ناچار است در شیوه تجارت و فعالیت خود تجدید نظر کند و سیاست های خود را در راستای توافقنامه پاریس تغییر دهد. بسیاری از ناظران صنعت نفت و فعالان محیط زیست، این تصمیم را «سرآغاز تحول» نامیدند.

Shell

  1. توافق کم سابقه هیات مدیره در نشست اکسون موبیل

در نشست سالانه سهامداران شرکت اکسون موبیل (EXXonMobil) در سال ۲۰۲۱ میلادی، صندوق پوشش ریسک "انجین نامبر وان" (Engine No.۱) توانست حمایت بلک راک (BlackRock)؛ بزرگترین صندوق مدیریت سرمایه جهان و همچنین صندوق بازنشستگی دولتی نیویورک را برای فشار وارد کردن بر اکسون موبیل در جهت تمرکززدایی از فعالیت های شرکت بر حوزه اصلی تجارت شرکت یعنی صنعت نفت و گاز جلب کند.

انجین نامبر وان از دسامبر ۲۰۲۰، توانست ۰.۰۲ درصد سهام شرکت نفتی اکسون موبیل را به مبلغ ۴۰ میلیون دلار تصاحب کند و پس از آن درصدد جلب حمایت ها برای مشارکت اکسون موبیل در سرمایه گذاری های پایدار برآمد.

در حال حاضر، از میان دوازده کرسی هیات مدیره بزرگترین شرکت نفتی آمریکا، دو نفر مخالف سرسخت اقدامات آلاینده محیط زیست هستند.

EXXonMobil

  1. درخواست تعهد قضایی برای احساس مسئولیت نسبت به نسل آینده

هشت نوجوان استرالیایی با حضور در دادگاهی در استرالیا از قاضی درخواست کردند دولت استرالیا را از همراهی با شرکت عظیم استخراج زغال سنگ "وایت هَوِن" (Whitehaven) برحذر دارد.

پس از آنکه نخستین قاضی به درخواست نوجوانان برای صدور اخطار کتبی به دولت، ترتیب اثر نداد؛ با پافشاری نوجوانان که پس از رسانه ای شدن، تعدادشان بیشتر شده بود قاضی دیگری در حکم کتبی به سوزان لی (Sussan Ley)؛ وزیر محیط زیست این کشور؛ خواستار تعهد قانونی وزارتخانه متبوع برای جلوگیری از گسترش اقدامات آلاینده و مخرب محیط زیست و همچنین جلوگیری از اکتشافات بیشتر شد.

کارشناسان بر این باورند که تا کنون، چنین رویه قضایی، مسبوق به سابقه نبوده است و این اتفاق به مرور، راه را برای اقدامات حقوقی در صورت بی توجهی و عدم واکنش به تخریب های زیست محیطی می گشاید.

  1. شورشی دیگر؛ این بار در شورون

سهامداران غول نفتی شورون (chevron) با ۶۱ درصد آرا به طرحی رای دادند که گروه فالو دیس (Follow This) برای کاهش سرعت و میزان انتشار آلاینده ها پیشنهاد داده بود. گروه فالو دیس؛ از حامیان اتحاد برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای است.

شورون؛ در حال حاضر، چهارمین غول نفتی جهان است.

این اتفاق؛ سومین دستاورد مهم گروه فالو دیس در همراه ساختن سهامداران شرکت های عظیم برای جلوگیری از تخریب محیط زیست در یک ماه گذشته به شمار می رود. دو موفقیت پیشین به همراهی سهامداران شرکت ConocoPhillips و Phillips ۶۶ با این گروه در تصویب طرح های مشابه برمی گردد.

آژانس بین المللی انرژی

  1. هشدار سازمان بین المللی ناظر انرژی

آژانس بین المللی انرژی (IEA)؛ سازمان جهانی ناظر انرژی ماه گذشته به وضوح اعلام کرد: اگر قرار است براساس توافقنامه پاریس، در سال ۲۰۵۰ به مرحله آلایندگی صفر (Net Zero) برسیم، هیچ نفت، گاز یا زغال سنگ جدیدی نباید تولید شود.

این سازمان به وضوح تاکید می کند: برای نیل به اهداف تعهد شده در توافقنامه پاریس، هیچ سرمایه گذاری جدیدی در حوزه نفت و گاز نباید انجام شود. علاوه بر این، پیش از سال ۲۰۳۵ نیز باید فروش هر گونه موتور درون سوز (احتراق داخلی) متوقف شود.

این آژانس پیشتر نسبت به بحران انرژی در پاندمی های احتمالی آتی هشدار داده بود و انرژی های تجدیدپذیر را تنها منبع انعطاف پذیر و قابل اتکا در بحران های شوک آور انرژی خوانده بود.

  1. پیوستن دانشگاه های بزرگ به کارزار توقف انتشار آلاینده ها

هشدار بزرگ از راه رسید و تعدادی از دانشگاه های بزرگ و برجسته، تمرکز مطالعاتی خود را از تحقیقات بر روی نفت و گاز برداشتند.

دانشگاه ییل (Yale) اعلام کرد: از این پس، بودجه تحقیقاتی چند میلیارد دلاری این دانشگاه در مسیر تحقیقات زیست محیطی، اجتماعی و دولتی (ESG) هزینه خواهد شد.

Yale University

دانشگاه راتگرز نیز از توقف سرمایه گذاری بر تحقیقات سوخت های فسیلی و سرمایه گذاری های جدید بر روندهای مطالعاتی انرژی های تجدیدپذیر تا یک سال آینده خبر داد.

پیشتر، دانشگاه های کالیفرنیای جنوبی (USC)، دانشگاه معتبر تحقیقاتی براون (Brown)، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه جرج تاون نیز به این کارزار پیوسته بودند.

  1. نمایان شدن دست های پشت پرده

وقتی سخن از تولید بطری های پلاستیکی یکبار مصرف به میان می آید، کوکا کولا و پپسی، جزو اولین شرکت هایی هستند که به ذهن خطور می کنند. اما در روزهای گذشته، گزارشی مستند نشان داد که متهم اصلی ین مشکل، گروه کوچکی متشکل از ۲۰ شرکت پتروشیمی هستند که در پس پرده، مسئول بیش از نیمی از آلودگی هایی هستند که پلاستیک های یکبار مصرف ایجاد می کنند. در صدر این لیست، نام اکسون موبیل (ExxonMobil) به چشم می خورد و شرکت داو کمیکال (Dow) و سینوپک (Sinopec) در رده دوم و سوم ایستاده اند.

به نظر می رسد علاوه بر افزایش قیمت منابع فسیلی، عامل مهم دیگری به جریان افتاده است که باید کشورهای دارای اقتصاد نفت محور را به چاره اندیشی وادارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =