مسکن در حال حاضر به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده که همچون سکه و طلا دچار حباب قیمتی است و در صورتی که دولت بتواند برنامه‌های موثر و دقیقی را در بازار مسکن اجرایی کند و قیمت‌ها متعادل شود، شاهد کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت‌ها در این بازار خواهیم بود.

حباب قیمتی بازار مسکن چقدر است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی ها نشان داده در حال حاضر سهم هزینه مسکن در سبد خانوارهای شهری کشور به بیش از ۶۰ درصد رسیده و این مسئله قدرت خرید بسیاری از افراد را از بین برده است.

اینکه بخش زیادی از سبد هزینه خانوار صرف تامین مسکن شود، معضلی جدی است که نیاز به رسیدگی جدی و فوری دارد.

در حال حاضر طبق آمارهای بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران برابر ۳۹.۴ میلیون تومان است.

این رقم به طور متوسط اعلام شده، اما در برخی مناطق بالای شهر نرخ هر متر مسکن به بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هم می رسد که خرید خانه در این مناطق را به آرزویی دست نیافتنی برای قشر متوسط و کم درآمد جامعه تبدیل کرده است.

مقایسه متوسط قیمت مسکن پایتخت در خردادماه سال ۱۴۰۱ با متوسط قیمت در سال گذشته حاکی از این است که نرخ ها تا ۳۲.۸ درصد افزایش پیدا کرده که حاکی از رشد بیش از حد آن است.

به دلیل رشد نرخ تورم و نقدینگی، کمبود تولید مسکن و نوسانات نرخ ارز، رشد چند برابری قیمت مسکن از سال ۱۳۹۶ کلید خورد و اکنون به قدری افزایش پیدا کرده که روی نرخ های رهن و اجاره نیز اثرگذاشته و شاهد قیمت های پیشنهادی عجیب برای اجاره واحدهای مسکونی هستیم و همین مسئله بسیاری را به حاشینه نشینی وادار کرده است.

قیمت مسکن

در صورتی که سیاست هایی همچون نظام اجاره داری حرفه ای، اخذ مالیات از خانه های خالی، اخذ مالیات از خانه های لوکس، تولید مسکن در کنار بازسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری و اعطای تسهیلات ویژه خرید واحد مسکونی با کمترین نرخ سود، به طور صحیح اجرایی شود می توان انتظار کاهش قیمت ها در بازار مسکن را داشت.

بسیاری از صاحبنظران این حوزه معتقدند مسکن به کالایی سرمایه ای تبدیل شده که همچون سکه و طلا دچار حباب قیمتی است و اگر این حباب با برنامه های کارشناسانه و دقیق تخلیه شود شاهد کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت ها در این بازار خواهیم بود که ضمن کاهش سهم مسکن در سبد هزینه ای خانوارها، قدرت خرید مردم را افزایش خواهد داد و به مرور با نظام اجاره داری حرفه ای به شرط تملک مستاجران از میزان اجاره نشینان پایتخت کاسته می شود که رشد نزولی قیمت ها در بازار رهن و اجاره را نیز به دنبال خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =