بشر تاکنون برای تولید برق، از آب، باد، و خورشید کمک گرفته اما این بار محققان فنلاندی با استفاده از آخرین جزء عناصر اربعه یعنی خاک، توانستند مسیر جدیدی در نگهداری طولانی مدت انرژی حرارتی بگشایند.

باتری شنی؛ دستاورد جدید بشر برای تامین انرژی

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها به ویژه در دو ماه گذشته از آغاز جنگ در اروپای شرقی و بحران انرژی در سراسر جهان، بحث تمایل و چرخش به سمت استفاده از انرژی خورشیدی و بادی در سراسر جهان، داغ است. اما در تمام مناطق دنیا یا تمام روزهای سال نمی توان به این دو نعمت خدادادی تکیه کرد.

گرچه این روزها، برپایی توربین های بادی یا پنل های خورشیدی با سهولت بیشتری انجام می شود اما در کشورها یا مناطقی که تعداد روزهای برخورداری از این دو نعمت خدادادی، انگشت شمار است، چگونه می توان برای تامین دائمی جریان برق به این دو عنصر از عناصر اربعه اعتماد کرد؟

اما محققان فنلاندی، به قابلیت بی نظیری از عنصر دیگری در طبیعت توجه کرده اند که می تواند بسیاری از موانع دسترسی به روشنایی دائمی را از سر راه بردارد. شن (خاک های مخصوص) می تواند حرارت بسیار بالا را برای طولانی مدت در خود نگه دارد.

باتری شنی؛ فناوری بی نظیری است که محققان فنلاندی توانستند با به کارگیری این قابلیت منحصر به فرد شن، به تولید آن نائل شوند. این باتری با برق تولید شده از منابع ارزان مانند انرژی خورشیدی یا باد (مثلا در روزهای آفتابی) شارژ می شود و می تواند تا ماه ها این انرژی را در خود نگه دارد تا در مواقع لزوم، مورد استفاده قرار گیرد.

کشورهای اروپای شمالی به ویژه مردم نروژ و فنلاند در زمستان های طولانی این منطقه، با سرمای استخوان سوزی مواجه هستند. در بیشتر مواقع، دمای هوا به زیر صفر درجه می رسد، به گونه ای که همه چیز در فضای باز، یخ می بندد و تا ماهها این یخ زدگی ماندگار است.

از سوی دیگر، مردم ناچارند برای گرم کردن خانه های خود، هزینه های گزافی برای مصرف انرژی پرداخت کنند.

Ted Jenkin

نزدیک به دو ماه گذشته پس از درخواست فنلاند برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (NATO)، روسیه اعلام کرد صادرات برق را به فنلاند متوقف خواهد کرد.

گرچه تنها ۱۰ درصد برق مورد نیاز در فنلاند از طریق روسیه تامین می شد، اما این اتفاق، برابر با افزایش سرسام آور هزینه های تامین انرژی در این کشور قلمداد شد.

حالا محققان فنلاندی به فناوری دست یافتند که نگهداری طولانی مدت شارژ را در باتری های شنی میسر ساخته است که هم بر کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است و هم از ارقام مندرج در قبوض منابع انرژی می کاهد.

برای این فناوری جدید که در نیروگاه برق واتاجان در شهر کانکانپه (kanKaanpaa) در غرب فنلاند راه اندازی شده، بیش از صدها تن ماسه مخصوص در سیلوهای ویژه در کنار نیروگاه ذخیره شده است. این ماسه ها همچنین جایگزین ارزان قیمتی برای پرلیت های ساختمانی هستند و با ماسه های بادی و ساحلی تفاوت دارند.

شن های مخصوص تولید انرژی در محفظه باتری های غول پیکر می توانند تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد، گرما را به مدت طولانی در خود نگه دارند. محققان امیدوارند این باتری ها حتی بتوانند جایگزین مطمئنی برای انرژی های سبز یا تجدیدپذیر باشند.

Polar Night Energy

دانشمندان همیشه به دنبال پاسخ این سوال بوده اند که در صورت تداوم روزهای ابری که آفتابی در کار نیست یا روزهایی که باد نمی وزد، چگونه می توان پیوستگی جریان برق را حفظ کرد؟

حالا باتری های غول پیکر می توانند انرژی های سبزی را که در روزهای آفتابی و یا مناطق بادخیز تولید می شوند ذخیره کنند تا در روزهایی که از نور خورشید یا باد، خبری نیست بتوان از آن استفاده کرد.

شرکت انرژی شب قطبی (Polar Night Energy)؛ مسئولیت طراحی و راه اندازی این سیستم را بر عهده داشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =