​​​​​​​بانک‌ها برای سهولت در پرداخت، به مشتریان خود خدمات متنوعی ارائه می‌دهند که یکی از محبوب‌ترین آنها کارت‌های پرداخت است؛ این کارت‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه با ۲ گونه از پرکاربردترین آنها آشنا می‌شویم.

آنچه در باره کارت های اعتباری باید بدانیم

کارت‌های اعتباری امکانی را برای دارنده خود ایجاد می‌کنند که تا یک مدت معین پس از خرید فرصت بازگشت مبلغ را به حساب داشته باشند. در صورتیکه این تسویه انجام نشود، دارنده کارت باید با سود معینی این مبلغ را به حساب بازگرداند اما در کارت‌های بدهی به محض خرید از حساب دارنده کارت مبلغ هزینه شده کسر می‌شود. 

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ کارت‌های اعتباری امکانی را برای دارنده خود ایجاد می‌کنند که تا یک مدت معین پس از خرید فرصت بازگشت مبلغ را به حساب داشته باشند. در صورتیکه این تسویه انجام نشود، دارنده کارت باید با سود معینی این مبلغ را به حساب بازگرداند اما در کارت‌های بدهی به محض خرید از حساب دارنده کارت مبلغ هزینه شده کسر می‌شود. 

 بر خلاف ادبیات جا افتاده عنوان کارت‌های بانکی که به طور معمول هر شهروند ایرانی تعدادی از آنها را در اختیار دارد کارت اعتباری نیست و در ادبیات بانکی به آنها کارت‌های بدهی یا پرداخت گفته می‌شود.کارت‌هایی که تفاوت‌های جدی با کارت‌های اعتباری دارند اما به دلیل شباهت‌های ظاهری و طریقه استفاده یکسان به اشتباه با یک دیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

تفاوت اصلی بین این دو کارت در حسابی است که پول زمان انجام خرید برداشت می‌شود. هنگامی که یک مشتری از کارت بدهی استفاده می‌کند، پول مستقیم از حساب وی کسر می‌شود اما زمانیکه از کارت اعتباری استفاده می‌کند، خرید به یک خط اعتباری که در آینده صورتحساب می‌شود ، پرداخت می‌شود.

کارت بدهی:

کارت بدهی debit card توسط بانک به منظور دستیابی به وجوه بدون نیاز به نوشتن چک کاغذی و یا برداشت نقدی توسط مشتریان صادر می‌شود.هنگامی که از کارت بدهی استفاده می‌شود، بانک مبلغ هزینه شده را مسدود نگه می‌دارد. بسته به مبلغ خرید و بانک، این پول بلافاصله از حساب فرد خارج می‌شود.برای افرادی که بر اساس بودجه معینی هزینه می‌کنند، کارت بدهی گزینه بهتری نسبت به کارت اعتباری است.

کارت اعتباری:

کارت اعتباری یک ابزار ایجاد بدهی است که به جای پول نقد یا چک یا کارت بدهی برای معاملات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته به میزان اعتبار صاحب آن، کارت اعتباری ممکن است با سقف پرداخت بالا و یا پایین داشته باشد. هنگام استفاده از کارت اعتباری ، مبلغ خرید به طور خودکار به مانده موجودی منفی شما اضافه می‌شود.

آنچه در باره کارت های اعتباری باید بدانیم

بیشتر بانک‌ها تا ۳۰ روز به مشتری فرصت می‌دهند تا بدهی ایجاد شده توسط کارت اعتباری را پرداخت کند و در این فرضت سی روزه از او بهره طلب نمی‌کنند.این بهره یکی از راه های اصلی درآمد زایی موسسات اعتباری و بانک‌هایی است که به طور حرفه‌ای وارد این حوزه شده‌اند. البته مشتریان می‌توانند با تسویه حساب در هر ماه به طور کامل از پرداخت بهره جلوگیری کنند.

اعتبارسنجی مهم می‌شود

تفاوت دیگر بین کارت‌های اعتباری و بدهی رتبه اعتباری است. در کارت‌های بدهی نیاز جدی به بررسی رتبه اعتباری مشتری نیست اما در زمان صدور کارت اعتباری لازم است ابتدا وضعیت اعتباری مشتری از جمله سوابق بازپرداخت و حقوق دریافتی و غیره مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین اگر مشتری در بازپرداخت اعتبار استفاده شده رفتار قابل قبولی نشان دهد، بانک در زمان شارژ کارت اعتباری، برای دفعات بعد رتبه اعتباری و در نتیجه سقف بالاتری از اعتبار را برای مشتری در نظر می‌گیرد.

خرید با کارت اعتباری یا کارت بدهی؟آنچه در باره کارت های اعتباری باید بدانیم

یک مثال، دو مشتری را در نظر بگیرید که هرکدام یک تلویزیون را از یک فروشگاه محلی لوازم الکترونیکی با قیمت ۳۰۰ دلار خریداری می‌کنند. یکی از کارت بدهی استفاده می‌کند ، و دیگری از کارت اعتباری. مشتری دارای کارت بدهی، کارت خود را می‌کشد و بانک به سرعت مبلغ ۳۰۰ دلار از حسابش برداشت می‌کند. در اصل با این کار مانع از هزینه آن برای اهداف دیگر دارنده کارت می‌شود.

مشتری دیگر از کارت اعتباری استفاده می‌کند. بانک یا موسسه تخصیص دهنده کارت اعتباری به طور خودکار قیمت خرید را به مانده بدهی حساب کارت وی منظور می‌کند در این شرایط دارنده تا تاریخ موعد صورتحساب بعدی خود وقت دارد مقداری از، یا کل مبلغ صورتحساب خود را پرداخت می‌کند.

 وام کارتی!

طبق تعریف، کلیه کارت‌های اعتباری ابزار بدهی هستند. هرگاه شخصی از کارت اعتباری برای معامله استفاده کند، دارنده کارت در اصل فقط یک وام از موسسه اعتباری می گیرد و وی موظف است بدهی به شرکت کارت اعتباری را بازپرداخت کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =