آمارها نشان می‌دهد از حدود ۱۴ هزار واحد مسکونی معامله شده در تهران طی خردادماه امسال، حدود ۳۰ درصد معادل ۴ هزار مسکن، واحدهای ۵۰، ۶۰ تا ۷۰ متری بوده و سهم کل واحدهای خرید و فروش شده ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ متری به میزان ۲۷.۸ درصد معادل ۳ هزار و ۸۵۶ واحد بوده که این مسئله نشان دهنده پایین بودن قدرت خرید متقاضیان مسکن در تهران و کم متقاضی بودن واحدهای با متراژ بالا است.

انتخاب اول خریداران مسکن تهران کدام واحدهاست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش قیمت مسکن در دهه های گذشته و به ویژه در سال های اخیر، باعث افت قدرت خرید بسیاری از متقاضیان مسکن شده و از آنسو این مسئله باعث شده تا تسهیلات پرداختی بانک ها نیز در این بخش کارآمدی گذشته را نداشته باشد و تاثیر چندانی در تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن نداشته باشد.

این موارد باعث شده تا با وجود تقاضای بالا برای تامین مسکن، بخش قابل توجهی از متقاضیان نتوانند مسکن مورد نیاز خود را در بازار گران مسکن تهران تهیه کنند. افزایش حاشیه نشینی و رشد تعداد اجاره نشینان و ... از نشانه های ناتوانی بخشی از متقاضیان مسکن در تامین منابع مورد نیاز خرید مسکن است.

بورس واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متری

در عین حال، دولت نیز تلاش دارد تا از طریق ساخت مسکن ملی به بخشی از نیازهای متقاضیان در بخش مسکن پاسخ دهد. با تمام این شرایط، در خردادماه امسال آن بخشی از متقاضیان مسکن که توان جابجایی و یا خرید مسکن جدید را داشته اند، ۱۳ هزار و ۸۷۴ معامله خرید و فروش را در پایتخت ثبت کردند.

مسکن تهران

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از آپارتمان های معامله شده در تهران طی خردادماه امسال نشان می دهد که بیشترین میزان تقاضا و معاملات انجام شده برای واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر و ۶۰ تا ۷۰ متر مربع بوده است. به بیان دیگر، ۲۸.۸ درصد کل معاملات خردادماه امسال در تهران برای واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع بوده که خود این مسئله نیز نشان دهنده توان نه چندان مطلوب متقاضیان مسکن در تامین مالی است.

از سویی، ۱۲.۵ درصد کل تقاضاها و ثبت معاملات نیز برای واحدهای نهایتا تا ۸۰ متر مربع بوده و ۹.۳ درصد کل معاملات معادل هزار و ۳۶۰ واحد مسکونی نیز برای واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر منعقد شده است.

تقاضای پایین برای متراژهای بالا

تعداد پایین معاملات مسکن و خرید و فروش ها در واحدهای متراژ بالا از ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ متر،‌ نشان دهنده پایین بودن قدرت خرید متقاضیان مسکن در تهران است به نحوی که تعداد کل واحدهای معامله شده ۱۰۰ تا ۱۱۰ متری در خرید ماه امسال تنها ۶.۷ درصد بوده و واحدهای ۱۵۰ تا ۱۶۰ متری، تنها ۱.۳ درصد کلم عاملات را شامل شده است.

همچنین ۸ دهم درصد کل معاملات مربوط به واحدهای ۱۷۰ تا ۱۸۰ متری و ۳ دهم درصد نیز برای واحدهای ۱۹۰ تا ۲۰۰ متری بوده است.

در عین حال، ۱.۳ درصد کل معاملات ثبت شده به میزان ۱۸۰ واحد نیز دارای متراژهای بالای ۲۰۰ متر بوده است.

متراژ مسکن معامله شده در تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =