مرکز آمار ایران با اعلام نرخ بیکاری ۹.۲ درصدی جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در بهار امسال، اعلام کرد: در این فصل ۴۰.۹ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

نرخ بیکاری بهار ۹.۲ درصد؛‌ تعداد بیکاران ۲.۴ میلیون نفر

به گزارش کارآفرین نیوز؛ نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار بهار ١٤٠١ منتشر شد و بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر، نشان می‌دهد که ۹.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤٠٠) به میزان ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

در بهار ١٤٠١ به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند، بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤٠٠) به میزان ۰.۵ درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر، در این فصل ٢٣ میلیون و ٥٧٨ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به تعداد ٩٨ هزار نفر کاهش داشته است. همچنین حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز در این فصل بیکار بوده اند.

همچنین بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٤٠١، بخش خدمات با ۵۱.۲ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۷ درصد و کشاورزی با ۱۶ درصد قرار دارند.

افزایش بیکاری جوانان

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ۲۴ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ١٤٠١ بیکار بوده‌اند و بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٤٠٠) ۱.۹ درصد افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار ١٤٠١ به میزان ۱۶.۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ١٤٠٠، به میزان یک درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، بررسی سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر، نشان می‌دهد که در بهار ١٤٠١ به میزان ۹.۷ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند این در حالی است که ۴۰.۳ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، بیش از ٤٩ ساعت در هفته کار کرده‌اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =