اوپک با اعلام اینکه ارزش صادرات نفت ایران در سال گذشته میلادی نسبت به سال قبل از آن، بیش از ۳ برابر شده است، از رشد حدود ۶۰ درصدی خالص صادرات گاز ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد.

ارزش صادرات نفت ایران ۳ برابر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سازمان اوپک (OPEC) در آخرین روز نیمه اول سال میلادی، آمار صادرات نفت و محصولات نفتی کشورهای عضو این سازمان را در سال گذشته میلادی منتشر کرد.

این سازمان اعلام کرد: در سال ۲۰۲۱، تغییری در میزان تقاضای نفت در جهان اتفاق نیفتاده و همان ۵.۷ میلیون بشکه در روز باقی مانده است. اما به دلیل تغییرات قیمتی، تفاوت هایی در میزان درآمدهای نفتی کشورها اتفاق افتاده است.

سبد مرجع اوپک (ORB)؛ به عنوان یکی از مهم ترین معیارهای بین المللی برای تعیین قیمت نفت خام، فهرست قیمتی انواع نفت خام تولیدی (بر اساس میزان غلظت آن) در کشورهای عضو این سازمان است که نفت سنگین ایران نیز در این سبد جای دارد.

بر اساس آمار سازمان کشورهای صادرکننده نفت، صادرات نفت ایران در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۲۰، افزایش ارزش بیش از سه برابری ثبت کرده است.

اوپک، دو عامل را برای این افزایش ارزش و درآمد بر می شمارد: عامل اول؛ افزایش میزان صادرات به برخی کشورها و عامل مهم تر؛ افزایش قیمت نفت در دوران پاندمی.

قیمت نفت خام در سال ابتدایی آغاز پاندمی یعنی سال ۲۰۲۰ که امیدواری بیشتری برای پایان زودهنگام قرنطینه ها وجود داشت حدود ۴۲ دلار بوده است در حالی که در سال ۲۰۲۱ با تداوم پاندمی و افزایش اختلالات زنجیره تامین، قیمت در محدوده بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه در نوسان بوده است.

در این گزارش به عدم افزایش در ظرفیت تولید به دلیل عدم توسعه پالایشگاه ها و میادین نفتی در ایران نیز اشاره شده است.

همچنین اوپک، میزان خالص صادرات گاز ایران در سال گذشته را بیش از ۱۸.۴ میلیارد متر مکعب اعلام کرد که افزایش حدود ۵۹.۹ درصدی را نسبت به سال پیش از آن تجربه کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =