مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران با اعلام اینکه پیش‌نویس ابهام مالیاتی گواهی سپرده کالایی به تایید سازمان بورس رسیده است، گفت: معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی بزودی ابلاغ می‌شود.

معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی تایید شد

به گزارش کارآفرین نیوز، جواد فلاح با اشاره به اینکه با ابلاغ این بخشنامه که بزودی صورت می گیرد، ‌ دارایی های جدید و معاملات پیوسته گواهی سپرده کالایی محصولات وارد بازار خواهد شد، بیان داشت: فرایندهای قانونی این کار نیز انجام شده و سازمان امور مالیاتی نسبت به رفع ابهامات مالیاتی گواهی سپرده کالایی، اقدام کرده است.

مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران همچنین به لزوم اعمال برخی تغییرات توسط شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اشاره کرد و افزود:‌ طبق رایزنی‌ها و برنامه ریزی صورت گرفته با شرکت های مختلف، قرار است به محض ابلاغ این بخشنامه و ایجاد زیرساخت سامانه‌ای توسط شرکت مدیریت فناوری بورس، معاملات پیوسته گواهی سپرده محصول‌های صنعتی، معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی راه اندازی شود.

وی یادآور شد: برخی شرکت‌ها مانند شرکت معادن سرمک که فرآیند پذیرش را گذرانده بودند، تمایل داشتند که تا پیش از ابلاغ بخشنامه و آغاز معاملات پیوسته گواهی سپرده این کالاها، نمادشان فعال شود و متقاضیان قادر به ورود به معاملات سنگ آهن تولیدی این شرکت باشند.

به گفته مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران، مدل ایده آلی که بورس کالا به دنبال آن است، شروع معاملات کالاها در قالب گواهی سپرده کالایی به صورت پیوسته است که این همان روند مهم توسعه بورس کالا و استقرار نظام انبارداری مطلوب در سراسر کشور است.

فلاح تصریح کرد: در مدل یک بار معامله (ناپیوسته) که برای معامله محصول‌های سیمان، شیشه و میلگرد اعمال می‌ شود، مشابه بازار فیزیکی علاقه‌مندان که بیشتر با نگاه مصرف کننده هستند در صورت تمایل به خرید می توانند خرید را انجام و کالا را تحویل بگیرند. البته در خصوص سنگ آهن سرمک و کاتد مس شرکت ملی مس ایران، انباردار متعهد شده کالا را با دریافت هزینه انبارداری اعلام شده در اطلاعیه گشایش نماد تا سررسید نماد نگهداری نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =