رییس سازمان بین‌المللی انرژی (IEA) با اشاره به افزایش واردات گاز اتحادیه اروپا از آمریکا، به دلیل افزایش مصرف در زمستان، روزهای سختی برای این اتحادیه پیش‌بینی کرد.

آژیر قرمز سازمان بین‌المللی انرژی برای زمستان اروپا

به گزارش کارآفرین نیوز، در چهار ماه اول امسال، آمریکا بیش از سه چهارم تولیدات گاز طبیعی مایع (LNG) خود را به اتحادیه اروپا صادر کرده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، حدود یک چهارم بوده است.

در روزهای اخیر، بلومبرگ در گزارشی مستند اعلام کرد برای اولین بار صادرات گاز آمریکا به اروپا از صادرات روسیه به این اتحادیه پیشی گرفته است.

در حال حاضر، آمریکا و قطر در صدر فهرست کشورهای صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان ایستاده اند.

دولت آلمان در هفته های گذشته، از راه اندازی مجدد نیروگاه هایی که با زغال سنگ کار می کنند خبر داد و هدف از این تصمیم را ذخیره سازی گاز برای تامین گرما در زمستان سرد اعلام کرد.

شرکت آمریکایی ونچر گلوبال در روزهای پایانی ژوئن ۲۰۲۲ از عقد قرارداد با یک واردکننده آلمانی گاز برای صادرات گاز به این کشور خبر داد.

فاتح بیرول (Fatih Birol)؛ مدیر اجرایی سازمان بین المللی انرژی (IEA) در روزهای اخیر اعلام کرد: مسکو، صادرات گاز به اتحادیه اروپا را کاهش داده است. وی همچنین تاکید کرد: این اولین بار است که حجم واردات گاز اتحادیه اروپا از آمریکا بیش از حجم واردات گاز از روسیه است.

تنها در آوریل ۲۰۲۲، پنج کشور اروپایی فرانسه، اسپانیا، انگلیس، هلند و لهستان، مقصد بیش از ۵۴ درصد گاز صادراتی آمریکا اعلام شد.

فاتح بیرول

همچنین برخی تامین کنندگان بین المللی نیز به دلیل افزایش قیمت گاز در اروپا و ایجاد جذابیت بازار، تمایل خود را برای تامین گاز این اتحادیه نشان داده اند.

کاهش محسوس صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا از اواسط ماه ژوئن آغاز شد. روسیه تعمیر و نگهداری خطوط گاز نورداستریم را دلیل کاهش توقف صادرات گاز به این اتحادیه عنوان کرد.

بیرول ضمن اشاره به این موضوع اعلام کرد: با وجود واردات چشمگیر گاز از آمریکا، وضعیت گاز در اتحادیه اروپا با هشدار قرمز روبرو است، زیرا مصرف داخلی آمریکا نیز در زمستان به شدت افزایش می یابد.

گاز

تحلیلگران بین المللی حوزه انرژی نیز بارها هشدار داده اند که در صورتی که اتحادیه اروپا نتواند تدابیر زودهنگامی برای صرفه جویی فزاینده در مصرف گاز یا یافتن مبادی مقرون به صرفه برای واردات اتخاذ کند، زمستان سختی در پیش خواهد داشت.

با کاهش عرضه روسیه، پیش بینی شده است ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز از صادرات به این اتحادیه حذف خواهد شد و زنگ خطر، پیش از آغاز زمستان در این اتحادیه به صدا درخواهد آمد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =