یک صاحبنظر اقتصادی با اشاره به لزوم تک نرخی شدن ارز به منظور جلوگیری از رانت ها و فسادهای ارز چندنرخی، گفت: برای تک نرخی شدن ارز در گام اول باید به کنترل تورم پرداخت و ضمن اصلاح سیاست‌های پولی، از رشد حجم نقدینگی نیز جلوگیری کرد.

زمان برای تک نرخی شدن ارز مناسب است؟

هادی حق شناس در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص شرایط تک نرخی شدن ارز، تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور لازم است که ارز تک نرخی شود، اما انجام این مهم نیاز به فراهم سازی شرایط لازم دارد.

وی با تاکید بر اینکه ارز چند نرخی زمینه ایجاد بستر رانت و فساد و قاچاق را فراهم می کند و تک نرخی شدن آن اجتناب ناپذیر است، افزود: مسئله تک نرخی شدن ارز هر چند سال یکبار مطرح و اقداماتی در این خصوص انجام می گیرد، اما حل ریشه ای آن برای جلوگیری از برهم خوردن نظم بازار نیاز به اصلاحات ساختاری دارد.

این صاحبنظر اقتصادی اظهار کرد: تا زمانی که نرخ تورم در ایران دو رقمی است نمی توان برای همیشه ارز را تک نرخی کرد. بنابراین برای تک نرخی شدن ارز در گام اول باید به کنترل تورم و تک رقمی کردن آن پرداخت و ضمن اصلاح سیاست های پولی از رشد حجم نقدینگی جلوگیری کرد؛ در گام دوم نیز می توان به اصلاح قیمت ها پرداخت.

حق شناس با تاکید بر اینکه اصلاح قیمت ها به تنهایی نمی تواند مشکلات اقتصادی را حل کند، گفت: مسلماً، اصلاح قیمت با هدف بهبود وضعیت اقتصادی همچون مُسکن عمل می کند، این در حالی است که اقتصاد ایران نیاز به درمان ریشه ای و اصلاح ساختاری دارد.

عضو اسبق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن روی اقتصاد خاطرنشان کرد: تا زمانی که تورم تک رقمی نشود، نباید انتظار کاهش نوسانات نرخ ارز را داشت چرا که ریشه آن در شاخص های پولی است که به اصلاحات اساسی نیاز دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.