رئیس کل بانک مرکزی از عزم دو کشور ایران و روسیه برای حذف دلار از مبادلات بین دو کشور و همچنین استفاده از پیام‌رسان‌های جایگزین به جای سوئیفت خبر داد.

دلار از مبادلات ایران و روسیه حذف می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی در جریان مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی روسیه، با تاکید بر اینکه حذف دلار از مبادلات بین دو کشور از موضوعات گفتگو طرفین بوده است، از عزم مشترک دو کشور ایران و روسیه برای کنار گذاشتن دلار خبر داد.

رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از انجام مذاکراتی با «الکساندر نوواک» معاون نخست‌وزیر، «ماکسیم ریشتنیکوف» وزیر توسعه اقتصادی و «الکسی اورشوک» معاون بین‌الملل نخست وزیر روسیه، بیان داشت: توافقات مناسبی بین دو کشور در زمینه های گوناگون بانکی و مالی حاصل شده که در آینده نزدیک اجرایی خواهند شد.

صالح آبادی ادامه داد: موضوع استفاده از ارزهای ملی، یکی از محورهای مهم رایزنی با مقامات بلندپایه اقتصادی روسیه بود و به زودی شاهد اجرایی شدن تفاهم‌های به دست آمده خواهیم بود.

پیام‌رسان‌های بومی به جای سوئیفت

وی درباره استفاده از پیام رسان‌های بومی به جای سوئیفت هم گفت: هم اکنون ایران برای جایگزینی سوئیفت، از سامانه‌های پیام رسان بین بانکی بومی استفاده می‌کند و روسیه نیز پیام رسان‌های بومی خود را دارد که می‌تواند مبنایی برای همکاری بانکی بین دو کشور باشد.

صالح آبادی با بیان اینکه ایجاد بسترهای مالی، یکی از مهم ترین محورهای توسعه اقتصادی به شمار می‌رود افزود: این سفر توانست زمینه‌های بسیار خوبی برای روابط تجار و بازرگانان دو کشور ایجاد کند و از این به بعد فعالیت‌های تجاری در بسترهای جدید و با سهولت بیشتر انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی به اراده سیاسی روسای جمهور ایران و روسیه برای توسعه و تعمیق همکاری‌های دو کشور اشاره و تاکید کرد: خوشبختانه علاقمندی فراوانی برای توسعه روابط در هر دو طرف وجود دارد.

وی گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای افزایش حجم مبادلات اقتصادی وجود دارد و همه‌چیز مهیای رشد سریع مناسبات بین دو کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =