کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه سوداگران در اتاق‌های معاملات فردایی،‌ عمدا به افزایش نرخ ارز دامن می‌زنند، بیان داشت:‌ پیش قراولان افزایش تورم، واسطه‌ها و فعالان بخش غیر مولد اقتصاد هستند.

رفتار عمدی سوداگران در اتاق‌های معاملات فردایی

به گزارش کارآفرین نیوز، عبدالمجید شیخی با تاکید بر اینکه بخش حقیقی اقتصاد در حال تقویت است، ۵ اقدام موثر را در زمینه کاهش حجم نقدینگی موثر دانست و افزود:‌ با حمایت های صورت گرفته از سوی دولت، ‌نقدینگی به سمت بخش مولد و تولید اقتصاد در حرکت است.

این کارشناس مسائل اقتصادی توقف دریافت تنخواه دولت از بانک مرکزی، متوقف شدن اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی، ‌همچنین کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی و متوقف شدن رشد پایه پولی را در کنار تضعیف ضریب فزاینده پولی در برخی فعالیت ها را از عمده دلایل کاهش حجم نقدینگی برشمرد.

وی گردش مالی بالا در بخش های غیرمولد اقتصاد را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: به عنوان نمونه اگر ضریب فزاینده پولی در بخش کشاورزی ۳ باشد، این ضریب در بخش خدمات برابر با ۱۰۰ خواهد بود.

به گفته شیخی، بخش حقیقی اقتصاد در دولت سیزدهم مورد تقویت قرار گرفته و دولت کمک کرده تا فعالیت های موجود در این بخش مورد حمایت قرار بگیرند. از این طریق، نقدینگی در حال حرکت به سمت بخش تولید و فعالیت های مولد است.

هدایت نقدینگی به فعالیت‌های مولد اقتصادی

این استاد دانشگاه افزود: از آثار خوب حذف ارز ترجیحی توسط دولت سیزدهم این است که بخشی از فعالیت های غیر مولد واسط را در مسیر مبداء صدور ارز ترجیحی تا مقصد رسیدن کالا به دست مردم، حذف کرد.

شیخی با بیان اینکه تورم یک پدیده رفتاری و نه یک پدیده مکانیکی است، گفت: این رفتارهای عوامل بازار است که به یک مسابقه تورمی تبدیل شده و لذا یک رابطه یک به یک میان حجم نقدینگی و تورم وجود ندارد.

وی ادامه داد: اگر رفتارها آرامش بخش باشند، انتظارات تورمی و همچنین حباب تورمی در اذهان عمومی وجود نداشته باشد، در دو حالت افراطی حتی اگر حجم نقدینگی دقیقا مساوی با پایه پولی بوده و ضریب فزاینده یک باشد و یا حجم نقدینگی چندین برابر پایه پولی باشد، باز هم تاثیری بر روی کاهش یا افزایش سطح عمومی قیمت ها و تورم نخواهد گذاشت.

این استاد دانشگاه پیش قراولان تورم را عوامل واسطه و فعالان بخش غیر مولد برشمرد و اذعان کرد که این افراد با سودجویی، فرصت طلبی، استفاده از خلاءها، رانت ها و شکاف‌های میان عرضه و تقاضا به صورت عمد باعث افزایش سطح قیمت ها می شوند.

رفتار عمدی سوداگران معاملات فردایی در بازار ارز

شیخی با بیان اینکه مصداق بارز تاثیر عمدی رفتار سوداگران، همین اتاق های ارز فردایی است، گفت: دولت سیزدهم با پایش بسیار خوبی که همراه با نیروهای امنیتی داشته، توانسته در مقابل سوداگران در بازار ارز فردایی بایستد و در حال حاضر شاهد کاهش نرخ ارز هستیم.

وی بیان کرد: نسبت حجم نقدینگی به تولید ناخالص در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورها از میزان کمتری برخوردار است. مشکل ما این است که نقدینگی در کشور ما در خدمت بخش غیر مولد اقتصاد قرار گرفته و نه در خدمت تولید و این موضوع باعث حباب تورمی شده است؛ در واقع صحنه گردان قیمت‌ها سوداگران دلال در بخش غیر مولد هستند.

این استاد دانشگاه اشاره کرد: اخیرا دولت ارز ترجیحی چند کالا را حذف کرد و قصد دارد یارانه این محصولات را مستقیما به مصرف کننده پرداخت کند، اما چرا برخی دیگر از کالاها که هیچ ارتباطی با کالاهایی که ارز ترجیحی آن‌ها حذف شده، افزایش قیمت پیدا کرده اند، این موضوع نشان می دهد که رفتار مسابقه تورمی بوده که باعث ایجاد تورم شده و نه صرفا حجم نقدینگی.

وی در مورد آینده روند حجم نقدینگی کشور گفت: کاهش نرخ رشد نقدینگی در ماه های آینده مشروط به این است که دولت هر چه بیشتر توجه خود را به تقویت بخش تولید متمرکز کند. همچنین اصلاحاتی باید در مورد سیاست های تجارت خارجی و تنظیم بازار داخلی صورت بگیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =