یک کارشناس بازار مسکن گفت: درج آگهی‌های صوری در برخی سایت‌های آنلاین املاک، باعث ایجاد تلاطم قیمتی در بازار می‌شود و به افزایش نرخ‌های رهن و اجاره دامن می‌زند.

ردپای افزایش اجاره مسکن در آگهی‌های صوری

بیژن خطیبی در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص تاثیر فعالیت برخی سایت های رهن و اجاره مسکن در افزایش نرخ اجاره بها، تصریح کرد: فعالیت این سایت ها در بازار رهن و اجاره روی افزایش نرخ های اجاره بها اثرگذار است و حذف قیمت ها از آگهی ها هم نمی تواند مشکل را حل کند چرا که با برقراری تماس با آگهی دهنده می توان از قیمت ملک مورد نظر مطلع شد و در هر صورت شاهد اثرگذاری آن روی بازار بود.

وی افزود: در حوزه املاک همچون بسیاری دیگر از بازارها، فعالیت سوداگران و اقدامات سوداگرانه آنان روی نرخ های رهن و اجاره اثرگذار است و بعضا شاهدیم عده ای با درج آگهی های صوری با قیمت بالا سعی دارند میانگین نرخ های خرید و فروش و حتی رهن و اجاره مسکن در مناطق مختلف را افزایش و به عادی سازی آن بپردازند. بنابراین نمی توان منکر اثرگذاری فعالیت برخی سایت ها روی نرخ های مسکن شد و نیاز است نظارت ها بر این بخش افزایش یابد.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: درج آگهی های صوری در برخی سایت ها، باعث ایجاد تلاطم قیمتی در بازار می شود این در حالی است که ضرورت دارد زمینه ای فراهم شود تا تمام فعالیت های مربوط به خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن با تایید کارشناس و تعیین قیمت بر اساس ملاک های مشخص از سوی متخصص این حوزه صورت گیرد.

خطیبی یادآور شد: اتحادیه مشاوران املاک از این امکان برخوردار است که برای ساماندهی قیمت ها در بازار، با برنامه ریزی زمینه ای فراهم کند تا تمامی واحدهایی که قرار است در بازار رهن و اجاره عرضه شود، پیش از اجاره توسط کارشناسان قیمت پایه (حداقل و حداکثر) تعیین و پس از آن اجاره داده شوند. در سایت های آنلاین هم باید روال کار بر همین مبنا باشد و در آگهی ها قید شود که این ملک با قیمت کارشناسی رهن و یا اجاره داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در ایران تناسبی بین عرضه و تقاضا در بازار مسکن وجود ندارد این بازار با چالش های بسیاری مواجه است. برای بهبود وضعیت این بخش لازم است بجای اجرای سیاست های دستوری، میزان تولید واحدهای مسکونی افزایش یابد.

اجاره مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =