معاون درآمدهای سازمان امور مالیاتی گروه‌های مشمول تخفیف ۵۰ درصدی مالیات علی‌الحساب واردات کالاهای غیرمصرفی را اعلام کرد و افزود: تمام افرادی که برای واردات کالاهای غیرمصرفی، ۴ درصد مالیات می‌پرداختند، مشمول تخفیف هستند.

مشمولان تخفیف ۵۰ درصدی مالیات علی‌الحساب

به گزارش کارآفرین نیوز،محمد تقی پاکدامن با ارائه توضیحاتی درباره مشمولان استفاده از کاهش مالیات علی الحساب، بیان داشت: بخش قابل توجهی از بازرگانان مشمول تخفیف ۵۰ درصدی مالیات علی الحساب می شوند.

معاون درآمدهای سازمان امور مالیات با اشاره به اینکه کاهش ۵۰ درصدی مالیات علی الحساب، تمام مواد غیرمصرفی اعم از مواد اولیه تولید و همچنین تجهیزات بیمارستانی را نیز شامل می شود، اظهارداشت: به صورت کلی، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که مالیات علی الحساب واردات کالاهای غیرمصرفی را به میزان ۴ درصد پرداخت می کردند، مشمول کاهش مالیات می‌شوند.

وی ادامه داد: صرفا برخی از اشخاص از جمله واحدهای تولیدی دارای مجوز فعالیت معتبر، پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس از مراجع قانونی ذیربط، دستگاه های اجرایی دارای ردیف بودجه در بودجه عمومی کشور، تعاونی های مرزنشینان، کالاهای موضوع ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی، کالاهای فاقد جنبه تجاری همراه مسافر یا از طریق پست و کالاهای اساسی طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار و همچنین اشخاصی که در دو سال اخیر نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام کرده اند، تا میزان مجاز طبق تصویب نامه مذکور نیازی به پرداخت مالیات علی الحساب واردات را نداشته اند.

پاکدامن در پاسخ به اینکه بخشنامه اخیر شامل کدام دسته از واردکنندگان است، گفت: تمام واحدهای تولیدی، خود واردکننده مواد اولیه خود نیستند و بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز آنها از طریق تجار تامین می شود که بر این اساس، تصمیم اخیر اتخاذ و بخشنامه صادر شد.

وی گفت: برای مثال بازرگانانی که تجهیزات پزشکی و بیمارستانی و یا مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات را وارد می کردند و یا بازرگانانی که در سال اول و دوم فعالیت خود هستند و هنوز از پرونده مالیاتی آنها دو سال نگذشته و مشمول معافیت پیشین نبودند، با بخشنامه اخیر مشمول کاهش می شوند.

این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: این تصمیم با هدف کاهش هزینه تولید و تورم انجام شده و بر اساس آن، مالیات علی‌الحساب واردات کالاهای غیر مصرفی فارغ از اینکه وارد کننده آن چه شخصی باشد، مشمول مالیات علی‌الحساب کاهش نرخ از ۴ درصد به ۲ درصد شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =