پس از خرید مسکن نوساز در تهران،‌ پایتخت نشینان بیشترین خرید خود در بخش مسکن را در خردادماه امسال به واحدهای کلنگی و قدیمی ساز با ۳۲۹ درصد رشد اختصاص دادند و ۲۰.۵ درصد کل معاملات مسکن تهران در این ماه مربوط به واحدهای کلنگی و بالای ۲۰ سال بوده که می‌تواند به دلیل متعادل‌تر بودن قیمت، خرید توسط سازندگان به منظور تخریب و نوسازی و همچنین تمایل برخی شهروندان به زندگی در واحدهای غیرآپارتمانی و اختصاصی باشد.

خانه کلنگی؛ گزینه اول خریداران مسکن پایتخت!

به گزارش کارآفرین نیوز، برخی محاسبات اعلام شده نشان می دهد که در حال حاضر شهروندان تهرانی باید بیش از دو سوم از درآمد ماهانه خود را برای تامین مسکن هزینه کنند. افزایش قیمت ها در بازار مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه رهن و اجاره باعث شده تا از این ناحیه فشار زیادی به معیشت خانوارها وارد شود.

برای امسال،‌ دولت تلاش کرده تا از طریق تعیین سقف افزایش اجاره بها و همچنین با اجرای پروژه مسکن ملی؛ گام هایی در جهت متعادل سازی بازار مسکن و همچنین تامین مسکن گروه های متقاضی بردارد.

با این وجود، مسکن به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای خانوار شناخته می شود و از پُرچالش ترین مسائلی است که اغلب افراد با آن مواجه هستند.

خرید واحدهای با سن بالای ۲۰ سال

نگاهی به آمارهای جدید مرکز آمار ایران درباره آپارتمان های معامله شده در تهران طی خردادماه امسال نشان می دهد که خرید و فروش واحدهای مسکونی با سن بالاتر از ۲۰ سال،‌ با فاصله معناداری از واحدهای با سن کمتر، بالاتر است به نحوی که در ماه پایانی بهار امسال،‌ تعداد معاملات صورت گرفته در این بخش ۳۲۹ درصد رشد داشته است.

از مجموع ۱۳ هزار و ۸۷۴ واحد آپارتمانی خرید و فروش شده در خرداد امسال،‌ ۲۰.۵ درصد دارای سن بالاتر از ۲۰ سال بوده است.

۳۰ درصد کل معاملات مسکن برای خرید واحد نوساز

به نظر می رسد، تمایل خریداران مسکن به واحدهای با سن بالاتر به دلیل قیمت مناسب تر این واحدها، همچنین خرید از سوی سازندگان به منظور تخریب و نوسازی و یا افزایش تمایل برخی ساکنان کلانشهرها به زندگی در واحدهای شخصی و به دور از آپارتمان نشینی باشد.

بعد از آپارتمان های با سن بالا،‌ بیشترین خریدهای تهرانی ها در خردادماه امسال مربوط به واحدهای با سن ۱۱ تا ۱۵ سال بوده که در این بخش ۲۱۶.۷ درصد رشد نسبت به ماه مشابه سال قبل اتفاق افتاده است.

واحدهای نوساز و به اصطلاح کلید نخورده نیز متقاضیان خاص خود را دارد و در خردادماه امسال، ۳۰.۱ درصد کل آپارتمان های معامله شده در تهران، نوساز تا سن ۵ سال بوده و در این بخش آپارتمان های با سن ۶ تا ۱۰ سال، ۱۲۳.۶ درصد رشد داشته و ۱۷.۶ درصد کل معاملات را شامل شده است.

سن آپارتمان های تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =