بومی سازی و توسعه تولیدات دانش‌بنیان از طریق برخی اقدامات از جمله اصلاح تعرفه‌های گمرکی، ‌اعطای یارانه خرید و برگزاری نمایشگاه مورد حمایت قرار می‌گیرد.

۵ حمایت ویژه از سازندگان بومی دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت از بومی‌سازی محصولات و خدماتی است که امکان ارائه آن ها وجود دارد و به کاهش واردات و خروج ارز از کشور منجر می شود.

برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت از جمله حمایت هایی است که برای این کار انجام می شود.

معیار رتبه بندی و اعطای یارانه خرید به محصولات سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی حاضر در «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت»، عمق و میزان ساخت داخل آن ها است.

همچنین اصلاح تعرفه های گمرکی از دیگر تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان و خلاق توانمند در تولید و بومی سازی محصولات مورد نیاز داخلی است که معاونت علمی و فناوری در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت دانش‌بنیان، در تعامل با مراجع ذی‌صلاح، از اصلاح تعرفه‌های گمرکی مرتبط پشتیبانی می‌کند.

حمایت دیگری که از متقاضیان این کار صورت گرفته «ممنوعیت خرید کالای خارجی دارای تولید داخلی» است. در همین راستا و بر اساس مصوبه هیات وزیران، دستگاه‌های دولتی مجاز نیستند کالاهایی که سازندگان داخلی تولید کرده‌اند را از خارج کشور خریداری کنند.

بر اساس شیوه‌نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی معاملات ابلاغی توسط وزیر نفت، الزام به دعوت از شرکت‌های داخلی صاحب صلاحیت، همسنگ‌سازی قیمت‌ها، یکسان‌سازی متن و شرایط قراردادها، شفافیت در برگزاری مناقصات و محاسبه ارز در مقایسه قیمت‌ها و نیز در پرداخت‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

این حمایت ها در حال ارائه در قالب «تسهیل معاملات شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی» است.

شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاقی که در این زمینه فعالیت می کنند از «مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات» نیز برخوردار هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =