طبق اعلام معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت، آیین‌نامه واردات خودرو تدوین شده و در دست بررسی توسط هیات دولت است؛ بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا شهریور ۱۴۰۱ واردات انجام می‌شود.

واردات خودرو چه زمانی انجام می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، به منظور مدیریت تراز ارزی کشور از سال ۱۳۹۷ واردات خودرو ممنوع شد و این ممنوعیت تا سال جاری ادامه دار بود تا اینکه زمزمه هایی از عدم تمدید این ممنوعیت و آزادسازی دوباره آن به منظور پاسخگویی به تقاضای بازار و ایجاد فضای رقابتی برای خودروسازان داخلی به جهت ارتقای سطح کمی و کیفی محصولاتشان و مناسب سازی قیمت خودرو مطرح شد.

یکی از اهداف آزادسازی واردات خودرو، التهاب زدایی از این بازار بوده و دولت سیزدهم از همان ابتدا این مسئله را در دستور کار قرار داده و وزارت صمت پیگیر رفع ممنوعیت مربوطه بود.

در این راستا، مصوبه واردات خودرو اواسط اردیبهشت ماه بعد از چندین مرتبه رفت و برگشت بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام سرانجام نهایی شد و به تایید دولت رسید و اعلام شد که آیین نامه آن به زودی ابلاغ می شود.

البته، در این بین گمانه زنی هایی مبنی بر اعمال محدودیت هایی برای واردات خودرو مطرح شد که از جمله آن می توان به واردات خودرو با شروط سقف قیمت ۷۰۰۰ دلاری و حجم موتور ۱۰۰۰ سی سی اشاره کرد که بعد از مدتی هم از سوی معاون پارلمانی وزارت صمت تکذیب شد.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به تازگی در خصوص آزادسازی واردات اظهار کرد: بسیاری از کارشناسان به دلیل انحصاری که این موضوع در زمینه واردات ایجاد می کند با آن مخالف هستند.

به گفته او، انحصار قانونی که در عرضه خودرو داریم را می خواهند در واردات خودرو نیز اعمال کنند که موجب ایجاد فساد می شود. ایده می تواند به گونه ای باشد که واردات برای همگان آزاد باشد و شخص و شرکتی که صادرات دارد بتواند با تعرفه پایین تر واردات انجام دهند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: نگاه های انحصار گرایانه و بهانه‌های تامین ارز فقط تلاش برای ادامه انحصار برای انحصار طلبان است و منابع ارزی واردات می تواند با ارزهای اعلامی مردمی که تمایل دارند واردات انجام دهند باشد و اینگونه انحصار در این حوزه ایجاد نمی شود.

با این حال، منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت ۲۱ تیرماه درباره آیین نامه واردات خودرو اعلام کرد: این آیین نامه تدوین شده و در دست بررسی توسط هیات دولت است تا آن را ابلاغ کند و البته قبل از اجرا ما با صنعت گران و واردکنندگان، جلسه توجیهی برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: در آیین نامه تدوین شده، واردات خودروهای دست دوم امکان پذیر نیست همچنین برای خودروهای اقتصادی مشوق‌هایی در نظر گرفته شده به عنوان مثال از بین ۵ محصول اگر یک محصول تقاضای ۵۰ درصدی داشته باشد برای آن محصول مشوقی تعیین می‌شود که با قیمت نهایی پایین‌تری به دست مصرف کننده برسد.

واردات خودرو

معاون وزیر صمت ادامه داد: هدف از تدوین این آیین نامه، واردات خودروهای اقتصادی برای اقشار کم درآمد جامعه است. محدودیتی برای واردات تعیین نشده و شاخص‌های فنی مانند خدمات پس از فروش و قابلیت‌های محصول در نظر گرفته شده است. همچنین واردکنندگان باید از کشورهایی که خودروهای به روزی دارند، واردات را انجام دهند.

وی با بیان اینکه واردات خودرو عامل ارتقا صنعت داخلی است، گفت: اجرایی شدن این آیین نامه منوط به مصوبه هیات دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.

منطقی یادآور شد: به دنبال تاکید رئیس جمهور بر تولید خودروی اقتصادی و همچنین تقاضای نیمی از خریداران خودرو برای این خودروهای کم هزینه، وزارت صمت تصمیم گرفت تا علاوه بر واردات خودروهای اقتصادی، خودروسازان داخلی هم برای تولید این خودروها برنامه‌ریزی داشته باشند و از اویل مرداد ۱۴۰۱ نخستین خودروهای اقتصادی تولید داخل را رونمایی کنند. سه مسیر برای تامین خودروی اقتصادی وجود دارد؛ نخستین مسیر تولید خودروهای اقتصادی داخلی است که خودروسازان این امر را محقق می‌کنند. دومین راه پیشنهاد طراحی محصول اقتصادی از سوی خودروسازهای بزرگ خارجی است تا نمونه طراحی شده در داخل کشور تولید کنیم و مسیر سوم واردات همراه با همکاری با سایر خودروسازهای جهانی است ضمن اینکه ما از همه ظرفیت‌ها برای تولید خودروهای اقتصادی استفاده می‌کنیم.

بر این اساس، ضمن تحقق آزادسازی واردات خودرو به خصوص خودرو اقتصادی می توان به تولید خودروهای اقتصادی با کیفیت در داخل کشور نیز امید داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =