شعب اختصاصی شرکت های دانش بنیان در محاکم تهران کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

افتتاح شعب اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان در محاکم تهران

به گزارش کارآفرین نیوز، این شعبه که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و علی القاصی‌مهر رئیس کل دادگستری استان تهران افتتاح شد، جمع‌آوری سوابق پرونده‌های مربوط به شرکت‌های دانش بنیانی که مشکلات حقوقی دارند را در دستور کار قرار داده است تا در یک فرآیند تخصصی در حوزه حمایت از تولید ایران‌ساخت مشکلات این شرکت‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد.

ستاری در این مراسم با اشاره به همکاری و همراهی همیشگی قوه قضاییه با زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور، گفت: طی چند سال گذشته قوه قضاییه یکی از همراهان همیشگی این معاونت بوده و حمایت های ویژه‌ای از تحقق اقتصاد دانش بنیان و توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور داشته است.

وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر شاهد فعالیت ۷ هزار شرکت دانش بنیان و خلاق در کشور هستیم و تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان و نامگذاری امسال به نام «تولید، دانش‌بنیان؛ اشتغال‌آفرین» زمینه توسعه فعالیت این شرکت ها را به خوبی فراهم کرده است. امروز فضا برای فعالیت شرکت های دانش بنیان مناسب تر شده است.

سورنا ستاری

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: افزایش تعداد و فعالیت شرکت های دانش بنیان موجب بیشتر شدن وظایف قانونی دولت برای حمایت از این مجموعه ها می شود و باید ضوابط و امکانات برای توسعه فعالیت آن ها افزایش یابد.

ایجاد شعب تخصصی برای رسیدگی به مشکلات و چالش های شرکت های دانش بنیان در کشور یک ضرورت است و باید تعداد آن ها بیشتر شود.

ستاری در ادامه گفت: پایه اصلی توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور، قوه قضاییه است. این مجموعه نیز می تواند بازار بزرگی برای این مجموعه ها ایجاد کند و هم حمایت های ویژه قانونی از آن ها داشته باشد. ایجاد این شعب گامی موثر و بزرگ در همین راستا است.

بهترین گزینه برای رفع مشکلات اقتصادی کشور

علی القاصی‌مهر رییس دادگستری کل استان تهران نیز در این آیین، گفت: برای نجات کشور از تحریم ها و چالش های اقتصادی و سیاسی، شرکت های دانش بنیان و خلاق؛ بهترین گزینه محسوب می شوند و می توانند کشور را از دست وابستگی ها نجات دهند.

وی افزود: بر اساس آمارهای موجود در استان تهران ۳ هزار و ۴۵۲ شرکت دانش بنیان فعالیت می کنند. در حال حاضر ۷۰۱ پرونده در تهران و ۲۸۲ پرونده در شهرستان ها توسط شرکت های دانش بنیان در محاکم قضایی تشکیل شده است. به صورت روزانه بین ۹۰ تا ۱۰۰ پرونده.

سورنا ستاری

به گفته القاصی‌مهر برای رسیدگی به پرونده های قضایی شرکت های دانش بنیان یک شعبه به صورت ویژه و دو شعبه معین در تهران ایجاد شده است که تلاش ما این است که در این شعب به مشکلات با صلح و سازش رسیدگی کنیم و تا حد مقدور اجازه ندهیم به فعالیت این مجموعه ها آسیبی وارد شود.

وی ادامه داد: شکل گیری این شعب گامی موثر در جهت ارتقای علمی و فناورانه کشور است و تلاش می کنیم همه ظرفیت های موجود در کشور را برای تحقق این کار به کار گیریم.

شعبه اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در محل مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری و شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق با هدف رسیدگی به دعاوی حقوقی شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =