معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر لزوم تغییر تفکر توجه به دارایی‌های فیزیکی به جای تفکر دانش‌بنیان، گفت: سهم ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

سهم دانش‌بنیان‌ها از اقتصاد ۴۰۰ هزار میلیارد تومان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سورنا ستاری با بیان این‌که رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، با حضور و نقش آفرینی آن ها در بازار بورس شتاب بیش‌تری می‌گیرد، گفت: خوشبختانه این رویکرد که مهم‌ترین وجه ارزش‌گذاری و معیار سنجش شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، نوآوری و سرمایه‌ انسانی این کسب و کارها است، به مرور در حال ترویج است.

حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان

وی حرکت در چنین مسیری را یک مبارزه تمام عیار فرهنگی عنوان کرد و گفت: مبارزه با فرهنگ وارادتچی، خام فروش و نفت محور و به ویژه تفکرات ساختارها و رویکردهایی که با کارآفرینی و خلق ارزش افزوده مبارزه می کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، گفت: برای اینکه این تفکر را تغییر دهیم باید در یک میدان هم دل و همراه باشیم و برای موفقیت در این عرصه به یک زیست بوم نیاز داریم و اجزای این زیست بوم، چیزی جز سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش نیست.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش

ستاری، سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش را موجب کارآمدی و تولید محصول دانست و در ادامه گفت: اگر می‌خواهیم به محصول برسیم باید زمینه و بستری فراهم شود تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند و این مورد تنها با وجود یک زیست بوم مساعد برای سرمایه گذاری ممکن خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه نسبت به سال های گذشته رویکرد دانشگاه ها دچار تحولی اساسی شده است، افزود: پارک های علم و فناوری زیرساخت‌هایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است. مراکزی نظیر، مراکز نوآوری مراکز رشد و شتاب دهنده ها، مفاهیمی هستند که در دانشگاه‌ها پیاده سازی شده و تمام آن ها به معنی، سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است.

ضرورت سرمایه‌گذاری برای تولید ارزش افزوده

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این خصوص بیان کرد: این رویکرد که فقط به دارایی های فیزیکی توجه شود تفکر اشتباهی است که جای خود را باید به تفکر دانش بنیان بدهد.

در حال حاضر توسعه این فرهنگ به قدری بوده که موجب شکل گیری بالغ بر ۷ هزار شرکت دانش بنیان شده که به سهمی بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نشان دهنده تحول فرهنگ و نقش درخور توجه این شرکت ها در اقتصاد باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =