تحلیلگران و استراتژیست‌های اقتصادی به دنبال نشانه‌هایی از بازگشت رونق به عرصه تولید صنعتی می‌گردند، اما گویی در چشم‌انداز اقتصادی جهان، بازگشت پُرقدرت و پُرسرعتی در کار نخواهد بود.

کامودیتی‌ها، شاخص رونق جهانی تولید را ناامید کرد

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها تحلیلگران و استراتژیست ها در تمام بازارهای جهانی، به دنبال نشانه هایی از رونق اقتصادی هستند. قیمت و معاملات کامودیتی ها نیز به دلیل اهمیت غیر قابل انکار، بیش از همیشه زیر ذره بین قرار گرفته است.

در میان اقتصاددانان برجسته، مس به دلیل کاربرد فراوان در تمام شاخه های صنعت، به عنوان یک شاخص کلیدی سلامت اقتصادی شناخته می شود.

این روزها قیمت مس همچنان در روند نزولی در حرکت است و اثری از بهبود معاملات و قیمت ها در بازارهای جهانی به چشم نمی خورد. جنگ روسیه و اوکراین را می توان نقطه آغاز نوسانات کامودیتی ها در بازارهای جهانی برشمرد.

پیامدهای ناشی از تداوم جنگ از جمله تورم نیز بر این موضوع تاثیر گذاشت و احتمال رکود، موجب شد ریزش قیمت مس با سرعت بیشتری ادامه یابد.

استراتژیست های بانک ANZ می گویند: ریزش قیمت مس نشان می دهد چشم انداز پیش روی سرمایه گذاران، امیدوار کننده نیست و هراس از شرایط اقتصادی آینده، در میان آنان موج می زند. احتمال بروز رکود موجب خواهد شد بازار کامودیتی ها مانند نفت نیز در ۶ تا ۱۲ ماه آینده، دستخوش تغییرات جدی شود.

این روزها افزایش یا کاهش قیمت کامودیتی ها، نشان دهنده احساسات منفی بازار نسبت به چشم انداز اقتصادی است. به عنوان مثال؛ روند معاملاتی بازار مس؛ یکی از مهمترین شاخص های صحت عملکرد بخش صنعت است.

تولید ورق

گرچه برخی تحلیلگران از ایجاد صندوق سرمایه گذاری زیرساخت ها به دستور رییس جمهور چین در این کشور خبر داده اند و این رویکرد را به دلیل حجم بالای صنایع در این کشور، نشانه بازگشت رونق به بازار فلزات خوانده اند، اما اغلب اقتصاددانان بر این باور هستند که با یک گل، بهار نخواهد شد و چین به تنهایی قادر نخواهد بود رونق را به بازار فلزات برگرداند.

از سوی دیگر، برقراری مجدد قرنطینه ها در شهرهای صنعتی به ویژه شانگهای نشان می دهد کاهش چشمگیر حجم تولیدات صنعتی در این کشور دور از ذهن نیست.

تحلیلگران بانک سرمایه گذاری سوییس نیز با اشاره به چشم انداز اقتصاد بین الملل می گویند: انتشار نرخ های تورم نشان می دهد حتی اگر از عدم وقوع رکود اقتصادی اطمینان داشته باشیم، باز هم چشم انداز اقتصادی به گونه ای است که بازگشت پُرسرعتی نمی توان برای رونق تولید صنایع متصور شد.

نفت؛ کامودیتی بی رقیب

نفت نیز به عنوان کامودیتی بی رقیب در دسته غیرخوراکی ها، امروز بار دیگر در مسیر نزولی به حرکت درآمد.

گزارش های غیرمنتظره از نرخ های تورم در کشورهای دنیا به ویژه اقتصادهای توسعه یافته از جمله کشورهای گروه هفت (G7) نشان داد سیاست های انقباضی شدیدتری در پیش است.

بانک مرکزی کانادا در اقدامی بی سابقه پیش دستی کرد و نرخ بهره را یک درصد افزایش داد. کمیسیون اروپا نیز نسبت به کاهش تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال جاری و همچنین سال آینده میلادی هشدار داد.

نفت

از سوی دیگر، شاخص دلار آمریکا همچنان بالای ۱۰۸ پرسه می زند که قیمت خرید نفت را برای خریداران غیرآمریکایی افزایش می دهد و به کاهش قدرت خرید در بازارهای جهانی نفت منجر می شود.

شیوع مجدد ویروس کووید - ۱۹ در چین و احتمال افزایش قرنطینه ها در این کشور نیز موجب حرکت قیمت ها در محدوده منفی شده است.

معاملات روز چهارشنبه نشان داد واردات روزانه نفت خام چین در ماه ژوئن به پایین ترین سطح از جولای ۲۰۱۸ رسیده است.

در حالی که پیش بینی می شد به دلیل کاهش قیمت نفت روسیه، روند واردات چین تداوم داشته باشد، اما با آغاز علائم بازگشت کرونا، احتمال تشدید قرنطینه ها و تعطیلی صنایع، دولت این کشور روند کاهش واردات نفت را پیشتر کلید زده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =