میزان تامین مالی صورت گرفته از طریق بازار سرمایه در دو ماهه نخست سال جاری به ۳۶۴.۹ هزار میلیارد ریال رسید که این میزان در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل از آن، ۳۱۸.۲ درصد رشد نشان می‌دهد؛ در عین حال تامین مالی بازار سرمایه در دو ماه نخست امسال به نسبت دو ماه نخست سال قبل،‌ منفی ۳۰.۴ درصد بوده است.

تامین مالی بازار سرمایه ۳۱۸ درصد مثبت شد

به گزارش کارآفرین نیوز، برسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت شاخص کل بورس و همچنین تامین مالی بازار سرمایه در دو ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که در دو ماه اول سال، شاخص کل بورس تهران میانگین یک میلیون و ۵۷۹ هزار واحد را به ثبت رسانده که این میزان در ماه فروردین،‌ یک میلیون و ۵۱۲ هزار واحد بوده است.

بر پایه این گزارش، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته، ۴.۵ درصد و نسبت به پایان سال گذشته نیز ۱۵.۵ درصد رشد داشته است. همچنین این میزان رشد در دو ماهه نخست امسال نسبت به دو ماهه نخست سال گذشته، ۳۶.۸ درصد بوده است.

ارزش معاملات بورس تهران در دو ماهه نخست امسال نسبت به دو ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۷.۸ درصد و حجم معاملات نیز ۱۱۸.۷ درصد رشد یافته و در این میان،‌ ارزش بازار بدهی نیز ۳۶.۷ درصد رشد داشته است.

ارزش صندوق های قابل معامله در دو ماهه نخست امسال،‌ ۱۱۸۸.۸ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت دو ماهه نخست سال قبل،‌ نشان دهنده ۴۹.۶ درصد رشد است. این میزان رشد نسبت به پایان سال گذشته،‌ ۱۶ درصد بوده است.

همچنین بررسی آمارهای ارائه شده از وضعیت تامین مالی بازار سرمایه در دو ماه نخست امسال شان می دهد که ۳۶۴.۹ هزار میلیارد ریال در دوره مورد بررسی تامین مالی صورت گرفت که این میزان تامین مالی نسبت به پایان سال گذشته ۳۱۸.۲ درصد رشد و نسبت به دو ماهه نخست سال قبل،‌ ۳۰.۴ درصد منفی بوده است.

با این حال،‌ اندازه بازار اوراق بهادار در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل،‌ ۲۷.۹ درصد بزرگتر شده است.

تامین مالی بازار سرمایه

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =