بانک‌ها و موسسات اعتباری در اردیبهشت ماه امسال ۳۶۰۹۷.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند که از این رقم، بیشترین وام‌های اعطایی به ترتیب در بخش‌های مرابحه، فروش اقساطی، مشارکت مدنی، قرض‌الحسنه و جعاله بوده که مجموع وام‌های پرداختی در این بخش‌ها، ۷۸.۲ درصد کل تسهیلات پرداختی را شامل شده است.

بانک‌ها در اردیبهشت چقدر وام پرداخت کردند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی آمارهای مربوط به تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به تفکیک عقود اسلامی در اردیبهشت ماه سال جاری نشان می دهد که بانک ها ۳۶۰۹۷.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده اند که از این رقم، ۳۱۴۲.۶ هزار میلیارد ریال در قالب قرض الحسنه بوده است.

همچنین ۴۸۰۹.۸ هزار میلیارد ریال از منابع بانک ها در این ماه در قالب مشارکت مدنی بوده و بانک ها ۵۹۶۲.۲ هزار میلیارد ریال را نیز در قالب تسهیلات فروش اقساطی به متقاضیان پرداخت کرده اند.

بر پایه این گزارش، در اردیبهشت ماه سال جاری، ۱۵۹۳.۶ هزار میلیارد ریال از تسهیلات بانکی با عنوان جعاله پرداخت شد و بانک ها در این دوره یکماهه، ۲۵۴۷.۹ هزار میلیارد ریال را نیز در قالب مشارکت حقوقی پرداخت کرده اند.

نگاهی به آمارهای ارائه شده از عملکرد تسهیلاتی بانک های تجاری در اردیبهشت ماه امسال نیز حاکی از پرداخت ۷۶۳۰.۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق این بانک ها است که از این میزان، ۸۶۰.۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه و ۲۴۳۵.۸ هزار میلیارد ریال نیز در قالب مرابحه بوده است.

بانک های تجاری در اردیبهشت ماه ۱۴۹۵.۱ هزار میلیارد ریال وام در قالب فروش اقساطی به متقاضیان پرداخت کردند.

در بخش عملکرد بانک های تخصصی نیز ۵۱۲۶.۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که از این رقم،‌ ۲۶۱.۸ هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه بوده است.

بانک های تخصصی در اردیبهشت ماه ۱۸۸۶.۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات فروش اقساطی داشته اند و رقم پرداختی در قالب وام مشارکت مدنی نیز ۹۰۱.۶ هزار میلیارد ریال بود.

به صورت کلی، مجموع بانک ها و موسسات اعتباری کشور در دومین ماه بهار امسال،‌ بیشترین تسهیلات خود را در بخش مرابحه به میزان ۳۵.۳ درصد پرداخت کردند و پس از آن، بیشترین منابع تسهیلاتی بانک ها به وام های فروش اقساطی با ۱۶.۵ درصد، مشارکت مدنی با ۱۳.۳ درصد، قرض الحسنه ۸.۷ درصد و جعاله ۴.۴ درصد اختصاص داشته است.

جدول تسهیلات قرض الحسنه بانک ها

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =