با تسویه ۴۶.۷ هزار میلیارد تومان از اوراق دولتی فروخته شده در دولت گذشته در مقابل فروش ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق جدید در دولت سیزدهم، تسویه اوراق فروخته شده قبلی، ۲۵۰ درصد رشد کرد.

تسویه اوراق دولتی از فروش اوراق جدید پیشی گرفت

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی اطلاعات فروش و تسویه اوراق دولتی در فصل بهار امسال نشان می دهد که در این دوره، میزان تسویه اوراق فروخته شده قبلی، از انتشار اوراق و تعهدات جدید دولت پیشی گرفته است به نحوی که دولت بیشتر از آنکه بخواهد از فروش اوراق جدید منابع مالی جذب کند، اوراق فروخته شده قبلی را با خریداران تسویه کرده است.

پیش از این، فعالان بازار سرمایه نسبت به انتشار گسترده و فروش اوراق دولتی به منظور جبران کسری بودجه و ناترازی دولت دوازدهم نگرانی هایی را داشتند.

فروش گسترده اوراق و تحمیل آن‌ها به نظام بانکی و صندوق‌های مربوطه باعث ایجاد کسری اعتباری در بازار پول شده و حمایت اعتباری از بازار سهام را مختل می‌کند و از قدرت صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام را نیز کاهش می‌دهد.

از طرف دیگر باعث می‌شود حداقل در کوتاه مدت ذخائر بانکی از دسترس شبکه بانکی کشور دور شود و نرخ‌بهره بین بانکی رو به افزایش بگذارد و متعاقباً بانک‌ها را به سمت افزایش نرخ سود سپرده‌ها و نرخ سود تسهیلات تامین مالی بخش‌های واقعی اقتصاد کشور سوق دهد که در نهایت به ضرر تولید و بازار سهام کشور تمام خواهد شد.

تسویه ۴۶.۷ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی قبلی

اما امروز آمارها نشان می‌دهد که در سه ماهه ابتدای سال جاری دولت سیزدهم، ۱۳ هزار میلیارد تومان اوراق جدید فروخته و در مقابل ۴۶.۷ هزار میلیارد تومان بابت تسویه اصل و سود اوراق قبلی به خریداران قبلی اوراق پرداخت کرده‌ که حاکی از ۲۵۰ درصد تفاوت تسویه اوراق نسبت به فروش اوراق در این مدت است و به عبارتی در مجموع ۳۳.۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید به بالِ بازار پول در بازار سرمایه تزریق کرده است.

با توجه به فروش گسترده اوراق در دو سال انتهایی دولت دوازدهم که طبق آمار بانک مرکزی فقط در سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۰۵ و ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرد، بدیهی است که تسویه حجم عظیمی از این اوراق به دولت سیزدهم تحمیل می‌شود و از آن‌جا که دولت با توجه به کسری بودجه‌های هنگفت گذشته با محدودیت‌های درآمدی جدی مواجه است، ناچار است حداقل بخشی از اوراق گذشته را با فروش اوراق جدید تسویه و به عبارتی Roll Over کند.

با این اوصاف، اما دولت جدید برای حمایت از بازار سهام از ابتدای روی کارآمدنش همواره پایبند به چارچوب "غلبه تسویه اوراق بر اوراق نقدی جدید" بوده است.

بنابراین از آن‌جا که بازار پول یعنی غالباً بانک‌ها و موسسات مالی‌اعتباری و صندوق‌ها مخصوصا صندوق‌های با درآمد ثابت همواره درصدی از نقدینگی خود را می‌توانند برای خرید سهام وارد بازار سهام کنند؛ بنابراین افزایش نقدینگی در دسترس آن‌ها ظرفیت بالقوه مناسبی را برای رشد بازار سهام می‌تواند فراهم کند.

منبع:‌ سنا

تسویه اوراق دولتی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =