بانک مرکزی روسیه که در بحبوحه اعمال تحریم‌های غرب، در تصمیمی ناگهانی نرخ بهره را از ۹.۵ به ۲۰ درصد افزایش داده بود، در کمتر از ۵ ماه اعلام کرد توانایی کاهش نرخ بهره را به سطوح پایین‌تر از روزهای پیش از جنگ دارد.

روبل قدرت خود را بازیابی می‌کند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد آمادگی دارد در نشست ۲۲ جولای ۲۰۲۲ برای کاهش نرخ بهره پایه به سطوحی پایین تر از روز آغاز جنگ تصمیم گیری شود.

ماکسیم استانیسلاوویچ اورشکین (Maksim Oreshkin)؛ مشاور اقتصادی رییس جمهور نیز روز گذشته اعلام کرد در نشست ۲۲ جولای؛ برای کاهش مجدد نرخ بهره تصمیم گیری خواهد شد.

نرخ بهره از ۱۰ ژوئن ۲۰۲۲ به ۹.۵ درصد یعنی همان نرخ پیش از جنگ برگشته است. در روز ۱۰ ژوئن؛ نرخ برابری به ۵۸.۱ رسیده بود.

گرچه در اواخر فوریه و تنها چند روز پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، بانک مرکزی روسیه اعلام کرده بود نرخ بهره را از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش خواهد داد.

این تصمیم در پی اعمال تحریم های کشورهای غربی علیه روسیه و ترس از سقوط شدید ارزش پول این کشور اتخاذ شده بود. در اولین روز آغاز تحریم ها، نرخ برابری دلار به روبل با ریزش ۳۰ درصدی، در حال ورود به کانال ۱۲۰ بود.

نمودار تغییرات نرخ بهره روسیه

اورشکین که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی؛ وزیر توسعه اقتصادی روسیه بوده است افزود: سیاست های انبساطی در مجموعه سیاست های کلان بانک افزایش یافته و نرخ بهره پایه کاهش یافته است. بانک مرکزی در نشست ۲۲ جولای می تواند برای کاهش مجدد نرخ بهره تصمیم گیری کند.

۲۳ فوریه یعنی تنها یک روز پیش از آغاز جنگ، نرخ برابری دلار به روبل ۷۸.۸ و دهم ژوئن به ۵۸.۱ رسیده بود. در لحظه انتشار خبر نیز نرخ برابری این دو ارز، ۵۹.۵ ثبت شده است.

به نظر می رسد روبل تلاش دارد خود را به دوران اوج قدرت نزدیک کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =