بانک جی اس با هدف مشارکت در ساخت آینده روشن اقتصادی پاکستان از مسیر اقتصاد دیجیتال، گام‌های بلندی در حوزه حمایت از کارآفرینان این کشور برداشته است.

کامیابان جوان زیر چتر بانک جِی اِس پاکستان

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک جی اس از بانک های خصوصی پیشتاز در زمینه ورود به عرصه بانکداری دیجیتال و حوزه فینتک به شمار می آید.

جهانگیر صدیقی، بنیانگذار گروه مالی صدیقی در سال ۲۰۰۷، مجوز تاسیس بانک جی اس را از بانک مرکزی پاکستان دریافت کرد. Bank JS Pakistan

این بانک تحت مدیریت بصیر شمسی در سال ۲۰۲۱ به عنوان برترین بانک خصوصی پاکستان در حوزه حمایت و گسترش کارآفرینی شناخته شد.

در آوریل ۲۰۲۲، این بانک به عنوان اولین بانک خصوصی پاکستان به طرح حساب دیجیتال روشن (RDA) پیوسته است. طرح مصوب بانک مرکزی پاکستان، مختص پاکستانی های مقیم خارج از کشور است که آنان را قادر می سازد حساب دیجیتال خود را افتتاح و تمام امور بانکی خود را به صورت آنلاین در پلتفرم های بانکی داخلی انجام دهند. بدین ترتیب، زمینه برای جذب سرمایه هموطنان خارج از کشور در طرح های سرمایه گذاری داخلی فراهم می شود.

بانک جی اس نیز به دلیل فراهم آوردن زمینه سرمایه گذاری بیشتر هموطنان و امکان مشارکت مالی آنان در طرح های کارآفرینی در داخل کشور به این طرح پیوسته است و زمینه را برای افتتاح حساب دیجیتال افراد غیرمقیم فراهم ساخته است.

طرح کامیاب جوان (Kamyab Jawan)

دولت پاکستان، طرح های بسیاری برای حمایت از جوانان کارآفرین و ایده پرداز تحت نام طرح های کارآفرینی جوانان (PMYES) راه اندازی کرده که یکی از بهترین طرح ها در این سال ها، طرح کامیاب جوان محسوب می شود.

این طرح که به صورت رسمی در سال ۲۰۱۶ به همت دفتر نخست وزیری پاکستان راه اندازی شده است با حمایت همه جانبه بانکی، استارتاپ ها و کارآفرینان برتر را زیر پر و بال خود می گیرد و تمام حمایت های لازم در زمینه های آموزش، تامین سرمایه و حتی شتابدهی را برایشان فراهم می کند.

به عنوان اولین بانک خصوصی که در این طرح مشارکت کرد؛ بانک جی اس در سال های اولیه آغاز به کار این طرح، حمایت های بی شائبه عملی خود را از این طرح نشان داد به گونه ای که در دو سال اخیر، بالاترین حمایت را در میان بانک های دولتی و خصوصی از جوانان کارآفرین ارائه کرده است.

Kamyab Jawan

یکی از اقدامات این بانک، همکاری و مشارکت در استارتاپ هایی است که سازمان فناوری، طرح آنها را تایید می کند و با شرایط بسیار آسان و بدون سنگ اندازی، وام هایی با حداکثر بهره های ۳ تا ۵ درصد به آنان ارائه می دهد.

از جمله طرح هایی که بانک در ماه های اخیر برای حمایت از تجارت الکترونیک در پاکستان حمایت کرده است، پلتفرم تجارت الکترونیک دَرَز (Daraz) است که به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه در برنامه کامیاب جوان نیز برگزیده شد.

طرح زرخیز (JS Zarkhez)

این طرح برای ارائه کمک های مالی برای کشاورزان و کارآفرینان حوزه کشاورزی است. دانش آموختگان و کارآفرینان حوزه کشاورزی که به ایجاد مزارع هوشمند و یا گسترش کسب و کار و تجهیزات کشاورزی خود با هدف افزایش آمار اشتغال، تمایل داشته باشند، می توانند از مزایای طرح کم بهره زرخیز بهره مند شوند.

JS Zarkhez

ارائه وام برای برپایی صفحات خورشیدی در مزارع کشاورزی با هدف تامین انرژی موردنیاز حلقه های چاه های کشاورزی، از بخش های جذاب و پرطرفدار این بانک در راستای حمایت از بخش کشاورزی همگام با تعییرات اقلیمی و به موازات توسعه استفاده از انرژی های سبز است.

وام نایا آغاز (Naya Aghaaz)

این بانک برای حمایت از توان یابان کارآفرین پاکستانی به کمک شبکه سازمانهای حامی معلولان پاکستانی (NOWPDP) آمده است و وام های ویژه ای را با بهره نزدیک به صفر در اختیار این کارآفرینان قرار می دهد تا در مسیر خوداشتغالی و استقلال آن، کمکی کرده باشد.

این وام ها مختص افرادی طراحی شده که به شیوه متفاوتی توانمند هستند و تصمیم گرفته اند کسب و کار خود را توسعه دهند یا کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند.

افتتاح حساب در واتساپ

رویکرد این بانک به فناوری های نوین نسبت به سایر بانک های خصوصی پاکستان نیز بسیار متفاوت است به گونه ای که بانک جی اس، اولین بانکی است که علاوه بر وبسایت و موبایل بانک، امکان افتتاح حساب از طریق واتساپ را نیز برای مشتریان مهیا نموده است. جی اس بات (JSbot)؛ دستیار واتساپی مشتریان برای افتتاح حساب در هر ساعت از شبانه روز بدون نیاز به اپراتور انسانی است.

JSbot

تلاش بانک در زمینه مسئولیت اجتماعی

شاید در میان افراد عادی، کمتر کسی از قدرت و مهارت برنامه نویسی پاکستانی ها آگاهی داشته باشد، اما واقعیت این است که در تمام دنیا برای توسعه کسب و کارهای دیجیتال به ویژه در حوزه فینتک، فریلنسرهای پاکستانی جزو برترین ها هستند.

ثاقب رازک؛ دانشمند پاکستانی در حوزه علوم کامپیوتر است که مسئولیت طراحی و راه اندازی مدل برنامه نویسی آلیس (Alice) را برای نوجوانان قطری برعهده داشته است.

حالا این بانک در صدد است در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود در حوزه آموزش، مقدمات آموزش این طرح را در پاکستان فراهم کند. طرحی که می تواند زمینه ساز رشد چشمگیر تعداد فریلنسرهای پاکستانی در دنیا باشد.

تعداد فریلنسرهای بین المللی اهل پاکستان در سال ۲۰۱۸، حدود ۴ درصد آمار جهانی بوده و در سال ۲۰۱۹، به بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است که از توجه و حمایت ارکان دولت در زمینه آموزش های دیجیتال و فناوری های نوین حکایت دارد به گونه ای که این کشور در بین ده کشور برتر فریلنسینگ، پس از آمریکا، انگلیس و برزیل در رتبه چهارم دنیا ایستاده است.

حالا این بانک با گام نهادن در این مسیر، تلاش و عزم خود را برای مشارکت در چشم انداز اقتصادی پاکستان، به گونه ای متفاوت متجلی می سازد.

تمام خدمات بانکی در جی اس بانک، مطابق با بانکداری اسلامی ارائه می شود.

Bank JS Pakistan

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =