شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه خود که میزبان سران قوا بود، ‌مصوبات جدیدی در زمینه قانونمند شدن تجارت مرزی و حمایت از معیشت مرزنشینان ارائه کرد.

تجارت مرزنشینان قانونی می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی که شنبه شب با حضور سران سه قوه و ریاست رئیس جمهوری برگزار شد، تامین معیشت پایدار مرزنشینان و ساماندهی تجارت مرزی مورد تاکید قرار گرفت و قرار شد تا مصوباتی در زمینه قانونمند شدن تجارت مرزی ارائه شود.

همچنین در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، راهکارهای ساماندهی تجارت مرزی و مقابله با قاچاق و سایر روش‌های جابجایی غیرقانونی کالاها در مناطق مرزی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سه محور «شفافیت و قانونمند کردن تجارت مرزی»، «ایجاد زیر ساخت‌های لازم در جهت رونق تجارت قانونی در مرزها» و «اشتغالزایی با هدف تامین زندگی مناسب برای ساکنان مناطق مرزی»، مطرح و تصویب شد.

تصویب پیشنهاد ستاد قاچاق کالا در ۳ محور

این پیشنهاد با هدف افزایش حاکمیت دولت و ساماندهی پدیده کولبری و مقابله با آثار زیان بار اجتماعی، انسانی و اقتصادی روش‌های غیرقانونی جابجایی کالا در مرزها، به تصویب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی دولت رسید.

رئیس جمهور در این نشست با تاکید بر لزوم سالم‌سازی تجارت مرزی و حمایت از فعالیت‌های قانونی و مقابله با آسیب‌ها و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی روش‌های نادرست جابجایی کالا، گفت: تامین معیشت و اشتغالزایی برای مرزنشینان که همواره حافظان غیوری برای جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند اولویت همه دستگاه ها از جمله دولت است، لذا هرگونه تصمیمی در این زمینه باید ضمن حمایت از معیشت پایدار و سالم مرزنشینان، منجر به ساماندهی و انضباط تجارت مرزی شود.

در این جلسه هچنین موضوع رسیدگی به وضعیت مجتمع تولید نیشکر هفت تپه در دستور کار قرار گرفت. اعضا با توجه به آثار مثبت و سازنده تصمیمات و اقدامات موقت سال گذشته دولت برای ساماندهی و بهبود وضعیت عملکرد این مجتمع مقرر کردند برای ادامه فعالیت مولد، تامین منافع کارگران و مشخص شدن وضع مالکیت نیشکر هفت تپه، تدابیر لازم از جمله دائمی کردن مقررات اتخاذ شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =