بیش از ۳۵۴ میلیون تراکنش در خردادماه امسال از طریق کارتخوان‌های فروشگاهی برای مبالغ زیر ۵ هزار تومان انجام شده و در این بخش حدود ۵۶ درصد کل تراکنش‌های صورت گرفته از طریق ابزارهای موبایلی برای ارقام ۲ تا ۵ هزار تومان و عموما برای خرید شارژ تلفن همراه بوده است.

آمار جالب تراکنش‌های ۲ و ۵ هزار تومانی

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی آمارهای مربوط به وضعیت تراکنش های صورت گرفته در خرداد ماه امسال نشان می دهد ۴.۵۴ درصد از کل تراکنش های صورت گرفته از طریق کارتخوان های فروشگاهی به منظور مانده گیری بوده است.

در عین حال، بیشترین تعداد تراکنش های صورت گرفته از طریق کارتخوان ها نیز برای مبالغ ۵ تا ۱۵ هزار تومان بوده که این موضوع سهم بالای پرداخت های خُرد و اموری مانند خرید شارژ تلفن همراه و مانند آن از طریق کارتخوان های بانکی را نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، مجموعا ۱۰.۳۷ درصد کل تراکنش های صورت گرفته از طریق کارتخوان های فروشگاهی برای مبالغ زیر ۵ هزار تومان بوده و ۳۲.۷۸ درصد تراکنش ها نیز برای ارقام ۵ تا ۲۵ هزار تومان بوده است.

نمودار تراکنش کارتخوان های فروشگاهی

همچنین ۵۲.۳۱ درصد کل تراکنش ها نیز برای مبالغ بالای ۲۵ هزار تومان بوده است.

به لحاظ تعدادی نیز در خردادماه امسال، ‌ ۳۵۴ میلیون و ۲۸۴ هزار تراکنش برای مبالغ زیر ۵ هزار تومان بوده و سهم تراکنش های ۵ تا ۲۵ هزار تومان از طریق کارتخوان های فروشگاهی نیز حدود یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تراکنش بوده است.

حدود یک میلیارد و ۷۸۷ میلیون تراکنش کارتخوان ها نیز برای مبالغ بالای ۲۵ هزار تومان بود. به صورت کلی، ‌ طبق آمارهای موجود ۹۱.۲۱ درصد کل تراکنش های کارتخوان های فروشگاهی برای مبالغ کمتر از ۵۰۰ هزار تومان انجام شد.

نمودار تراکنش ابزارهای اینترنتی

ابزارهای اینترنتی

در بخش استفاده کاربران از ابزارهای اینترنتی پرداخت، طی خردادماه امسال ۶.۱۶ درصد کل تراکنش ها برای مانده گیری بوده است.

بیشترین تعداد تراکنش ها از طریق ابزارهای اینترنتی برای ارقام ۵ تا ۱۵ هزار تومان بود و در این بخش ۲۰.۷۰ درصد تراکنش ها به ثبت رسیده است.

به صورت کلی، در بخش ابزارهای پذیرش اینترنتی در خرداد ۱۴۰۱، حدود ۴۵.۲۸ درصد کل تراکنش ها برای مبالغ کمتر از ۲۵ هزار تومان بود.

نمودار تراکنش ابزارهای موبایلی

ابزارهای موبایلی

نگاهی به آماررهای ابزارهای موبایلی حاکی از آن است که استفاده از ابزارهای موبایلی حتی برای ارقام پایین تری نیز صورت گرفته به نحوی که ۱۴.۳۰ درصد کل تراکنش ها برای مبالغ کمتر از ۲ هزار تومان و حدود ۴۱.۶۰ درصد تراکنش ها نیز برای مبالغ کمتر از ۵ هزار تومان بود.

سهم قابل توجه تراکنش های ۵ هزار تومانی و کمتر از آن ابزارهای موبایلی به دلیل استفاده کاربران از این ابزارها برای خرید کارت پارژ اپراتورهای موبایل است.

از دی ماه سال ۹۴ که بانک مرکزی، ارائه خدمات خرید کالا و خدمات و پرداخت از طریق ابزارهای موبایلی را محدود به تا سقف ۲۰۰ هزار تومان کرد، تراکنش های ابزارهای موبایلی به ارقام بسیار خُرد پرداخت قبوض و خرید شارژ موبایل محدود شده است.

////////////

علی احمدقاسمی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =