تعداد ۱۵۷۱ شرکت دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین تولید نرم افزارهای رایانه‌ای در ایران فعال هستند که از این تعداد ۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان نوع یک و مابقی نیز دانش‌بنیان نوع دو محسوب می‌شوند.

تولید نرم‌افزارهای رایانه‌ای ایرانی در ۱۵۷۱ شرکت دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، ایران از جمله کشورهایی است که توانسته با فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای گامی موثر در جهت خوداتکایی در کشور بردارد.

در ایران تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای رو به افزایش است، همین موضوع موجب رشد و توسعه کشور شده است.

فناوری‌های مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای یکی از حوزه‌های کاربردی است که این روزها در جامعه کاربران زیادی پیدا کرده و بیشتر کشورها در تلاش برای ورود به این عرصه به دنبال افزایش نقش خود در بازار جهانی هستند.

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌ عنوان ابزاری توانمند، امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اکثر کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. این حوزه در توسعه کشورها و تامین امنیت روانی، جانی و اطلاعاتی جوامع نقش موثری دارد.

رونق استفاده از خدمات هوشمند و آنلاین

خدمات هوشمند و آنلاین چند سالی است که در میان مردم رونق گرفته و بسیاری از خدمات بانکی، رفاهی، درمانی، آموزشی، خرید، فعالیت بنگاه‌ها و کسب‌وکارها مبتنی بر فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات انجام می‌شود و اگر کشوری در این حوزه خود را به بازار جهانی نرساند از پیشرفت و توسعه عقب می‌ماند.

هوشمند آنلاین

هم اکنون در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای، ۱۵۷۱ شرکت دانش‌بنیان فعال هستند که بخش عمده‌ای از آن ها شرکت‌ها دانش‌بنیان نوع ۲ و در حدود ۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان نوع یک هستند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

فهرست کالا و خدمات این حوزه فناوری شامل برنامه‌های کاربردی، پلتفرم، زیرساخت، امنیت فضای تبادل اطلاعات و صنعت انیمیشن و بازی‌های ویدئویی می‌شود.

شرکت‌هایی که در این ۴ حوزه به صورت تخصصی در زمینه تولید محصولات فناورانه فعالیت می‌کنند، همواره مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته‌اند.

دانش بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه توانسته‌اند با تولید محصولات و ارائه خدمات خود و همچنین ایجاد اشتغال بخش بزرگی از بازار کشور را در دست گیرند و به نیاز جامعه پاسخ دهند.

حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای

برنامه‌ها کاربردی، زیر دسته‌هایی از قبیل تولید نرم‌افزارهای محتوا محور، سامانه‌های کاربردی سازمانی، نرم‌افزارهای تعاملی، بانکی و فین تک، اینترنت اشیا، پلتفرم‌های کسب‌وکاری و شبیه‌سازها دارد.

زیر دسته‌های پلتفرم شامل نرم‌افزارهای مدیریت، تحلیل، دسترسی و تحویل دهی داده‌ها، سامانه‌های مبتنی بر داده‌های مکانی، پلتفرم‌های کاربردی، میان‌افزارهای یکپارچه سازی و همنوا سازی، پلتفرم اینترنت اشیا و ابزارهای کنترل کیفیت و مدیریت چرخه تولید و نگهداری نرم‌افزار می‌شود.

نرم‌افزارهای شبکه، زیرساختی مخابراتی، ذخیره‌سازی، مدیریت پردازش فیزیکی و مجازی، مدیریت سرویس‌ها، سامانه‌ها و نقاط انتهایی و راهکار جامع زیرساخت جزو زیر دسته‌های حوزه زیرساخت محسوب می‌شوند.

امنیت فضای تبادل اطلاعات نیز شامل زیر دسته‌های شناسایی، محافظت، تشخیص، پاسخگویی، بازیابی، مدیریت امنیت و راهکار جامع امنیت اطلاعات می‌شود و محصولات دیداری و شنیداری، انیمیشن، ویدئو و چندرسانه‌ای نیز زیر دسته‌های صنعت انیمیشن و بازی‌های ویدئویی هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =