روسیه و اوکراین، علاوه بر سهم بالا در سبد نان دنیا، حائز رتبه‌های اول تولید نیمه رساناها نیز در جهان بوده‌اند که با تداوم جنگ، تا حدودی می‌توان چشم‌انداز تجارت کالاهای فناوری محور را نیز پیش‌بینی کرد.

پیشرفت حوزه فناوری اطلاعات کُند می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، در دوران پاندمی، یکی از نگرانی های شایان توجه فعالان و تحلیلگران بازار و صنایع، اختلالات زنجیره تامین نیمه رساناها و ریزتراشه ها بود. با وقوع جنگ، اختلالات زنجیره جهانی تامین مواد غذایی به قدری جدی شده که بسیاری از کمبودهای غیرغذایی را به حاشیه برده است.

داستان کمبود جهانی ریزتراشه ها در دوران پاندمی، هنوز به پایان نرسیده بود که آغاز جنگ روسیه و اوکراین؛ چشم انداز پایانی این کمبود را پُر از ابهام ساخت.

وینی گاپتا (Vinay Gupta)؛ مدیر موسسه بین المللی تحقیقات شرکت ها در آسیا و اقیانوسیه می گوید: ماجراهای پی در پی، بر شدت اختلالات در زنجیره تامین ریزتراشه ها تاثیر فراوان داشته است. حالا دو کشوری که سهم بازار بالایی در بازار جهانی ریزتراشه ها داشته اند درگیر جنگ هستند و در عمل، از چرخه تجارت این کالاها کنار گذاشته شده اند.

تاکنون روسیه و اوکراین به عنوان بزرگترین صادرکنندگان گاز کریپتون (Kr) در جهان به شمار می آمدند. گاز کمیاب کریپتون در صنایع، بسیار پُرکاربرد است: لامپ های فلوئورسنت، نورپردازی عکاسی، پزشکی هسته ای، چراغ خودروها، تابلوهای تبلیغاتی، صنایع نظامی و بسیاری موارد دیگر.

نئون

پیتر هانبری؛ تحلیلگر ارشد بازار ریزتراشه ها می گوید: بیش از نیمی از نئون مورد نیاز در جهان، در کارخانجات اوکراین تولید می شود.

نئون نیز در فرایند تولید ریزتراشه ها، بسیار حیاتی است و در صنایع فراوانی مانند کارخانجات سامسونگ، اینتل و تی اس ام سی (TSMC) کاربرد دارد. نیمه رساناها در همه چیز کاربرد دارند از گوشی های همراه تا لوازم خانگی و بسیاری موارد دیگر.

هانبری می افزاید: اختلال در زنجیره تامین نیمه رساناها و افزایش قیمت ریزتراشه ها به معنای افزایش میانگین قیمت کالاهایی است که به دست مشتری می رسد.

نشانه‌های رکود در بازار

افزایش تورم و انتظار تداوم سیاست های انقباضی نیز تاثیر خود را بر کاهش مصرف کالاهای این حوزه گذاشته اند.

در هفته های آغازین جنگ که همه به پایان زودهنگام آن دل بسته بودند، امیدها برای افزایش مصرف کالاهای حوزه فناوری اطلاعات بیشتر بود. اما با تداوم جنگ و افزایش قیمت ها، نشانه های رکود در مصرف کالاهای تکنولوژی محور جدید در حال نمایان شدن است.

در حالی که همزمانی وقوع جنگ با افزایش نرخ بهره در تمام دنیا در تشدید این رکود، بسیار موثر است. گرچه بسیاری از فعالان حوزه فناوری اطلاعات (IT) به اقدامات بانک های مرکزی برای کنترل نرخ تورم و بازگشت رونق به تجارت کالاهای این حوزه چشم دوخته اند.

اوکراین

روز گذشته، بلومبرگ در گزارشی از تصمیم اپل (Apple) برای کاهش استخدام ها و سرمایه گذاری برای توسعه در سال آینده، به دلیل احتمال فزاینده وقوع رکود خبر داد.

تحلیلگران معتقدند اتفاقات مشابهی در بخش فناوری آسیا نیز رخ خواهد داد و اگر این روند، اصلاح نشود در ماه های پایانی سال جاری یا اوایل سال ۲۰۲۳، با رکود در بازار کالاهای فناوری محور مواجه خواهیم شد.

گاپتا می افزاید: وقتی صحبت از خدمات فناوری اطلاعات (IT) به میان می آید، فشارهای حاشیه ای به دلیل افزایش هزینه های دستمزد و خلاء مهارتی نیز هویدا می شود. به عنوان مثال، فشارهای حاشیه ای برای غول های فناوری در برخی کشورها مانند هند، شاید اندکی کمتر باشد با آنکه استخدام های فراوانی در سه ماه اول سال جاری در این حوزه اتفاق افتاده است اما این روند، در هند نیز پایدار نخواهد بود.

بسیاری از کسب و کارها در سال های اخیر به سمت استفاده از فناوری پیش رفته اند به ویژه در دوران پاندمی که مقوله دورکاری، بسیار پررنگ شده بود اما اگر اوضاع به همین منوال، پیش برود، فشارهای حاشیه ای در تمام دنیا افزایش خواهد یافت و تغییرات ناخوشایندی در تجارت کالاهای فناوری محور، به سرعت نمایان خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =