بیم و امیدها برای از سرگیری صادرات گاز روسیه به اروپا به حدی رسیده که کمیسیون اروپا را به باز تعریف برنامه مصرف انرژی در قاره سبز واداشته است.

روسیه تا ۲۰۳۰ به اروپا، گاز صادر می‌کند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، برنامه جدید کمیسیون اروپا برای قطع وابستگی به گاز روسیه نشان می دهد این اتحادیه، همچنان نگران قطع ناگهانی عرضه گاز روسیه است.

گرچه روز گذشته با انتشار خبر ازسرگیری احتمالی عرضه گاز روسیه از طریق نورداستریم ۱ به اروپا، بازارهای اروپایی جان تازه ای گرفتند و بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز از احتمال کاهش برخی تحریم های بانکی علیه روسیه با هدف تسهیل در تجارت مواد غذایی خبر داد.

از سوی دیگر، جنگ روسیه و اوکراین، دورنمای رشد اقتصاد جهانی را چنان تیره و تار کرده است که حتی کشورهای ثروتمند و توسعه یافته را به فکر افزایش ذخایر استراتژیک برای روز مبادا انداخته است و کشورهای وابسته به منابع انرژی روسیه نمی توانند امید چندانی به کمک آنان داشته باشند.

شاید تا پیش از آغاز جنگ، اهمیت این دو کشور در رونق عرصه تجارت جهانی و پایداری ثبات در زنجیره های جهانی تامین، چندان ملموس نبوده است. تقریبا به زنجیره تامین هر کالای اساسی که می پردازید، این دو کشور جزو تامین کننده های جهانی بوده اند؛ کامودیتی های نفتی، کامودیتی های غذایی، کودهای شیمیایی، نیمه رساناها و بسیاری موارد دیگر.

اما آنچه بیش از همه، سایه ترس را بر سر اتحادیه اروپا گسترد، قطع صادرات گاز روسیه به کشورهای عضو این اتحادیه است. رکود اقتصادی و عقبگرد در روندهای تجاری، سرمایه گذاری و مالی از آثار قطعی مترتب بر چنین تصمیمی است.

در حال حاضر اختلال نسبی عرضه، کشورهای اروپایی را به تکاپو برای یافتن جایگزینی برای این منبع انرژی و جلوگیری از کاهش رشد اقتصادی انداخت. صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرد:‌ با قطع عرضه گاز روسیه به کشورهای اروپای مرکزی و شرقی به ویژه مجارستان، جمهوری چک و جمهوری اسلواکی، کاهش ۴۰ درصدی گاز مصرفی، قطعی است. این اتفاق، کاهش بیش از ۶ درصدی در تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشورها را در پی خواهد داشت.

زیرساخت های اروپا و زنجیره جهانی تامین گاز اروپا از ابتدای ژوئن ۲۰۲۱، کاهش ۶۰ درصدی عرضه گاز روسیه را تجربه کرده اند. علاوه بر این، روسیه روز دوشنبه (۱۸ جولای) اعلام کرده بود عرضه گاز به اتحادیه اروپا به روال و میزان سابق باز نخواهد گشت. موضوعی که پیشتر مقامات اتحادیه اروپا پیش بینی کرده بودند و از مردم درخواست کردند با مدیریت جدی، میزان مصرف را کاهش دهند.

به گونه ای که کمیسیون اروپا با تصویب برنامه RePowerEU و تعیین حداکثر و حداقل دمای مطلوب گرمایشی، قطع کامل وابستگی به گاز روسیه را تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار قرار داد.

با نگاهی به نقشه میزان وابستگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توان دریافت تاثیر قطع صادرات گاز روسیه و میزان آسیب پذیری کشورها از برنامه جدید انرژی کمیسیون اروپا تا چه اندازه می تواند متفاوت باشد.

نقشه کشورهای اروپایی

کشوری مانند اسپانیا که فقط ۵ درصد از گاز مورد نیاز را از روسیه تامین می کند تفاوت بسیاری از نظر میزان آسیب پذیری و ضرورت سازش پذیری با برنامه جدید کمیسیون اروپا، با آلمان خواهد داشت. آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، وابستگی بیش از ۴۰ درصدی به گاز روسیه دارد.

هنوز مشخص نیست آیا روسیه تا سال 2030 به اروپا گاز صادر خواهد کرد یا اقتصاد وابسته برخی کشورهای اروپایی باید به دنبال راه چاره های جدید باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =