رویارویی نرخ برابری ارزها به حدی رسیده که با انتشار هر خبری در جهان، شاخص‌ها تغییر جهت و مسیر می‌دهند.

نرخ برابری دلار  آرام می‌گیرد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، با انتشار اخبار جدید و نویدبخش از اتحادیه اروپا، نرخ برابری یورو به دلار از مسیر نزولی خارج شد و با شتاب اندکی در روند صعودی به حرکت افتاد.

روز گذشته کمیسیون اروپا اعلام کرد در حال بررسی نهایی برای کاهش برخی تحریم های بانکی علیه روسیه، با هدف گشایش در تجارت مواد غذایی است.

از سوی دیگر رسانه های جهان از آغاز صادرات گاز روسیه از ۲۱ جولای (فردا) طبق برنامه زمانی قبلی گازپروم؛ غول نفتی روسیه خبر داده اند گرچه روسیه اعلام کرده است میزان صادرات به روال گذشته باز نخواهد گشت.

انتشار همین دو خبر کافی بود تا کمی از ابهامات موجود در چشم انداز و نگرانی ها از شرایط اقتصادی اروپا کاهش یابد.

بانک مرکزی اتحادیه اروپا

همچنین احتمال می رود بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) در نشست این هفته خود، افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره پایه را در دستور کار قرار دهد. علاوه بر این، احتمال افزایش ۱۰۰ واحدی نرخ بهره در نشست ۲۶ و ۲۷ جولای (هفته آینده) فدرال رزرو تقریبا منتفی است.

چیدمان این اخبار در راستای یکدیگر، موجب شد نرخ برابری یورو به دلار با افزایش نسبی به ۱.۰۲۶ برسد.

از سوی دیگر، بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد اگر قیمت مصرف کننده و دستمزد به عنوان دو نشانه تورم، بر همین روند ادامه یابند، این بانک با اتخاذ تدابیری، با شدت و سرعت با آن مقابله خواهد کرد. این خبر موجب شد نرخ برابری پوند به دلار نیز به ۱.۲۰۴ برسد و در نهایت در لحظه انتشار خبر، روی ۱.۲۰۰ ثابت شود.

شاخص دلار که ۱۴ جولای ۲۰۲۲ به ۱۰۹.۲۲ نیز رسیده بود بار دیگر در مسیر نزولی قرار گرفت. در لحظه انتشار خبر، شاخص دلار بر عدد ۱۰۶.۶۸ ثابت شده است و نشان از ریسک گریزی فزاینده در بازار دارد که پس از اعلام نرخ تورم ۹.۱ درصدی در بازار رخ داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =