یک کارشناس حوزه رمز ارز معتقد است اقتصاد ایران باید هرچه زودتر به سمت بهره مندی از رمزارزها برود و می‌گوید تاکنون هر تصمیمی مسئولان در این باره گرفته‌اند در راستای ممنوعیت و سنگ اندازی بوده است.

 ناگزیر به پذیرش رمزارزها هستیم

بهنام سلطانی کارشناس رمز ارزها در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، با بیان اینکه حرکت به سمت رمزارزها برای اقتصاد ایران ضروری است، اظهار داشت: برعکس آنچه در بین مردم و در مواردی مسئولان جا افتاده رمز ارزها تنها وسیله‌ای برای سرمایه گذاری و کسب سود نیستند بلکه یک تحول اقتصادی و حتی مرحله بعدی بانکداری در جهان به شمار می آیند که البته هیچ راه فراری هم از آن وجود ندارد.

سلطانی، گفت: با این تفاسیر ایران هم باید هر چه زودتر در این میسر گام بردارد، در غیر این صورت تا چند سال دیگر محکوم به تماشگر بودن دستاوردهای اقتصادی و مالی دیگر کشورها خواهد بود.

وی با انتقاد از تاخیر و بی‌تفاوتی مسئولان اقتصادی نسبت به فناوری‌های نوظهور، گفت: متاسفانه ما در این رویکرد نه صاحب سبک و دارای تجربه زیادی هستیم بطوریکه آنقدر زمان از دست می‌دهیم تا کشورهای دیگر تمام راه را طی کنند و بعد از آن ما به سمت استفاده و بهره برداری از تکنولوژی‌های جدید می‌رویم.

این کارشناس حوزه رمز ارزها، ادامه داد: در زمینه رمزارزها تاکنون دولتمردان هر تصمیمی گرفتند در راستای ممنوعیت و سنگ اندازی بوده است. هم در حوزه ماینینگ و هم در حوزه فعالیت صرافی‌ها شاهد این هستیم که صرفا قواعد و قوانین در راستای منع وضع شده است.

تحریم ها عاملی نامطلوب در استفاده از رمز ارزها

وی تحریم‌ها را عامل نامطلوبی در استفاده از رمز ارز ملی دانست و گفت: با توجه به اینکه ایران تحت تحریم‌های مالی قرار دارد، حتی اگر رمزارز ملی هم ایجاد شود به دلیل اینکه صرافی‌های اصلی جهانی مجبورند قواعد تحریم را رعایت کنند عملا امکان استفاده از این رمزارز ممکن نیست. همچنین از این رمزارز ملی هم نمی‌توان برای خرید و فروش رمزارزهای جهان  روا استفاده کرد.

 ناگزیر به پذیرش رمزارزها هستیم

این کارشناس حوزه رمزارزها در خصوص ارتباط ارزش رمزارز ملی با پول ملی یک کشور، گفت: در صورت تعریف و تولید رمزارز، هرگونه سیاستی که دولتمردان برای پول اصلی یا همان پول ملی کشور در نظر می‌گیرند، به تبع آن روی کوین‌ملی هم اتفاق می‌افتد لذا با کاهش یا افزایش ارزش پول ملی، ارزش کوین ملی هم بالا یا پایین می‌رود، بنابراین تفاوت آنچنانی با ریال معمولی ندارد و صرفا این دیگر یک ارز فیزیکی نیست.

وی موانع پیش روی کشور را در تعریف و تولید رمز ارز ملی اینگونه توضیح داد و گفت: متاسفانه ما در ایران در حال حاضر موانع زیادی برای تولید و تعریف رمز ارز ملی داریم که تا زمانی که این موانع رفع نشود، به نظر نمی‌رسد پروژه تولید رمز ارز ملی عملیاتی شود با توجه به آنچه در مدیریت کشور مشاهده می‌شود.

رمزارزها ارتباطی به ملیت و دولت ها ندارد 

سلطانی در پاسخ به این سوال که برای داشتن رمز ارز ملی چه پیش نیازهایی در جامعه باید فراهم شود: این موضوع هم مثل ورود و معرفی سایر تکنولوژی ها به مردم زمان بر خواهد بود. مثلا ۱۰ سال پیش وقتی می‌خواستیم عابر بانک را برای مردم جا بیندازیم، با توجه به اینکه ۱۰ سال پیش از هر ۱۰ نفر یک نفر کارت عابربانک داشت و اکثر مردم با پول نقد معامله می‌کردند، با تهیه و تامین زیرساخت‌های و پیش‌نیازهای آن استفاده از کارت به جای پول نقد در بین مردم فراگیر شد، لذا درباره رمز ارزها هم چنین مسیری متصور است.

 ناگزیر به پذیرش رمزارزها هستیم

وی افزود: بنابراین اول باید زیرساخت ها تامین شود، ضمن اینکه در بحث تصمیم‌ گیری و سیاست‌ها گذاری مسوولین باید ببینیم متمایل به حرکت به کدام سمت و سو هستند، یعنی آیا در دولت و مسوولان امر تمایلی برای اینکه بتوانیم کوین ریال را داشته باشیم یا نه وجود دارد؟ بر این اساس در حال حاضر فقط می توانیم پیش نیازهای این موضوع را ایجاد کنیم، آن هم برای زمانی که بتوانیم از آن استفاده کنیم، آن هم به شرط حذف هر گونه سنگ اندازی از سوی مسئولان.

سلطانی در پاسخ به این سوال که به طور کلی خرید و فروش رمزارز را برای مردم و دولت‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: موضوع رمزارزها را نمی‌توان با ملیت و دولت‌ها مرتبط دانست بلکه مبحثی اقتصادی است. در رابطه با مردم اعتقادم این است که باید با احتیاط زیادی به این بازار نگاه کنند چون نوسان قیمت رمزارزها بسیار زیاد است اما اگر با آگاهی و دانش کافی وارد این بازار شوند می‌تواند برای آنها سودآوری بالایی داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =