رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور اعلام کرد که مصوبات دولت در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان و همچنین میزان حق مسکن کارگران، مغایر با قانون است.

نامه قالیباف درباره افزایش حقوق بازنشستگان و حق مسکن کارگران

به گزارش کارآفرین نیوز؛ رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد؛ رییس مجلس، مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را امضا کرد. مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از موافقت رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی (به علاوه ۵۱۵ هزار تومان) برای سایر سطوح خبر داد.

عیسی زاده با بیان اینکه رویکرد مجلس انقلابی در جهت بهبود معیشت و رفاه حال بازنشستگان است و در این زمینه ریاست مجلس پس از بررسی پاسخ دولت، در نهایت نظر هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین مبنی بر اجرای مصوبه شورای عالی کار برای بازنشستگان سایر سطوح را جهت اجرا به دولت ابلاغ کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم پس از ابلاغ دولت به سازمان تامین اجتماعی، این سازمان بر اساس مصوبه هیات امنای صندوق سازمان تامین اجتماعی همان افزایش ۳۸ درصدی به اضافه ۵۱۵ هزار تومان برای بازنشستگان سایر سطوح را اجرایی و از ماه آینده اقدام نماید.

پیش از این، میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سایر سطوح ۱۰ درصد اعلام شده بود که با مخالفت هیات بررسی و تطبیق قوانین مصوبات دولت با قوانین مواجه شد.

بر اساس نظر هیات تطبیق مجلس، در قانون بیان شده که سازمان تامین اجتماعی مکلف است مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را تعیین و دولت تصویب کند؛ اگر قرار بود دولت رأسا تصمیم بگیرد، ماده ۹۶ اعلام می کرد دولت تصمیمات قانونی اتخاذ کند در حالی که در قانون این موضوع نیامده است لذا مصوبه دولت یعنی اینکه دولت جایگزین سازمان تامین اجتماعی شده و این جایگزینی اساسا خلاف نص صریح قانون است و نقش سازمان تامین اجتماعی در تعیین مستمری بازنشستگان این سازمان را نقض کرده است.

علاوه بر این، نکته دیگر در این موضوع عدم تناسب مصوبه مذکور با مفاد ماده ۹۶ در انطباق با هزینه های زندگی است که در ماده ۹۶ بیان شده میزان پرداختی بازنشستگان باید متناسب با شرایط اقتصادی باشد در حالی که متناسب با تورم سنوات گذشته و همچنین نرخ تورم پیش بینی شده برای سال جاری نیست لذا بیانگر مغایرت صریح مصوبه در ارتباط با رعایت ماده ۹۶ است.

هیات تطبیق تاکید داشت: مجلس در بودجه ۱۴۰۱ هیچ تعیین تکلیفی برای پرداخت مستمری بازنشستگان انجام نداده و آنچه انجام شده مربوط به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است.

همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حق مسکن کارگران ۶۵۰ هزار تومان تعیین شده بود که این میزان در مصوبه دولت ۵۵۰ هزار تومان اعلام شده بود.

نامه دستمزدی رئیس مجلس

نامه قالیباف به رئیسی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =