طبق آمارهای بانک مرکزی، ‌شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی با بیش از ۱۰۰ نفر کارکن در سال گذشته رکورد زد که این رقم نشان دهنده افزایش میزان انگیزه و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد است.

انگیزه سرمایه‌گذاری در اقتصاد افزایش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق اعلام بانک مرکزی، شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در سال گذشته به ۱۱۶ رسید که این میزان بالاترین رقم در دهه ۹۰ به شمار می رود.

شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی از (بنگاه‌های تولیدی صنعتی با ۱۰۰ نفر کارکن و بیشتر) با ۳.۱ درصد افزایش به عدد ۱۱۶ رسید و برای سال ۱۴۰۰ به ثبت رسید.

طبق آمارهای بانک مرکزی، شاخص کارگاه‌های بزرگ صنعتی در طول سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ به شرح زیر بوده است:

جدول رشد شاخص های صنعتی

بررسی میزان سرمایه‌گذاری‌ها نیز نشان می‌دهد، در طول سال گذشته برای ۳۵ هزار و ۲۵۲ واحد صنعتی مجوز تاسیس صادر شده که برای ساخت و بهره‌برداری از این واحدها، ۱۰۸۰ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. این رقم، رشد ۷۴.۲ درصدی تقاضای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت را نشان می‌دهد.

همچنین در سال گذشته ۶ هزار و ۷۴۷ واحد صنعتی پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند که برای این واحدها ۱۸۴ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که از نظر تعداد ۳.۱ درصد و از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری، ۸.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

رشد قابل توجه صدور مجوز تاسیس واحدهای صنعتی، هر چند که تا مرحله دریافت پروانه بهره‌برداری، نقشی در ارتقاء سطح تولید ندارد، اما بیانگر افزایش انگیزه و تقاضای سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور است و در صورت استمرار مزیت نسبی تولید و تامین مالی به مرحله دریافت پروانه بهره‌برداری و تولید هم خواهد رسید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =