کارشناس مسائل اقتصادی ایجاد سامانه مودیان مالیاتی را باعث شناسایی فراریان مالیاتی و دانه درشت‌ها دانست و گفت: دوره اعزام مامور مالیاتی به بنگاه‌ها برای تعیین و دریافت مالیات گذشته است

دانه درشت‌های مالیاتی در تور سامانه مودیان

به گزارش کارآفرین نیوز، ناصر ذاکری با اشاره به لزوم جلوگیری از فرار دانه درشت های مالیاتی، ایجاد سامانه مودیان مالیاتی را از نیازهای اساسی نظام اقتصادی کشور برشمرد و افزود: هرچقدر که میزان جامعه آماری و اطلاعات افزایش یابد، به همان نسبتضعف ها و کاستی ها نیز کاهش خواهد یافت.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه تقویت نظام مالیاتی امری ضروری است، بیان داشت: اگر این مشکلات برطرف نشود، مالیات‌ستانی به چالشی بزرگ و معضلی اساسی برای دولت سیزدهم تبدیل می‌شود و دردسرهای زیادی را ایجاد می کند.

وی ادامه داد: سامانه مودیان مالیاتی از نیازهای اساسی دولت و کشور به ویژه در شرایط کنونی اقتصادی است و به طور قطع این سامانه به میزان قابل توجهی جلوی فرار مالیاتی را خواهد گرفت.

ذاکری بر ضرورت حمایت از تولید در عین توجه به شفاف سازی مالیاتی تاکید کرد: بین نظام تولید و نظام مالیاتی رابطه‌ای دوسویه وجود دارد که اگر به آن بیشتر توجه شود، بخشی از فشارهای مالیاتی که بر فعالان بازار و کسبه وارد می‌شود، کاسته خواهد شد.

بی‌اعتمادی به نظام مالیاتی

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه مردم به نظام مالیاتی خیلی اعتماد ندارند و باید برای افزایش اعتماد و از بین بردن فضای بی‌اعتمادی تمام تلاش خود را به کار بگیریم، متذکر شد: یکپارچه‌سازی سامانه‌ها بهبود فضای کسب و کار و از بین بردن تردیدها و شبهات مربوط به حوزه مالیات‌ستانی می‌تواند فضای کسب و کار را توسعه دهد و رغبت مردم برای پرداخت مالیات را تقویت کند.

ذاکری در خصوص نقش سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی در شفاف‌سازی مالیات توضیح داد: شفاف‌سازی نظام مالیاتی با یکپارچه‌سازی سامانه‌ها ممکن خواهد شد. در واقع نظام مالیاتی کشور نیازمند شفافیت است و به دلیل نبود سامانه یکپارچه و داده‌های کامل اطلاعاتی، نظام مالیاتی کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و این موضوع مأموران مالیاتی را با مشکل مواجه کرده است.

وی تشریح کرد: اکنون دیگر دوره اعزام مامور مالیاتی به بنگاه های کسب و کار برای دریافت مالیات و تعیین مالیات گذشته است، اما در ایران همچنان این رویه اشتباه ادامه دارد. زمان آن رسیده که به هوشمندسازی سامانه مالیاتی مانند سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و راه‌اندازی آن به بی‌برنامگی نظام مالیاتی و مشکلاتی که در آن وجود دارد، پایان دهیم.

این کارشناس حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی نیازمند تحول اساسی است و بدون تحول در نظام مالیاتی نمی‌توان امیدوار بود که عدالت و شفافیت مالیاتی گسترش یابد و اگر سامانه مودیان همه‌گیر شود و به تمام بخش‌های اقتصادی کشور تسری پیدا کند، می‌تواند فواید بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، چرا که از فرار دانه‌درشت‌های مالیاتی جلوگیری می‌کند و به دلیل عادلانه کردن نظام مالیاتی باعث رضایت‌مندی مردم می‌شود.

منبع: شادا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =