معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برنامه اعطای جایزه صادراتی به شرکت‌های دانش‌بنیان موفق، گفت: بازارهای منطقه، شرق اروپا و غرب آفریقا به عنوان ۳ هدف جدید صادرات تولیدات دانش‌بنیان ایرانی رصد شده است.

۳ مقصد جدید بین‌المللی تولیدات دانش‌بنیان ایرانی

به گزارش کارآفرین نیوز، سیاوش ملکی‌فر اقدامات صندوق نوآوری در راستای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان را شرح داد و بیان کرد: رویکرد ما در صندوق نوآوری به این شکل است که صادرات را صرفا به معنای سنتی و متعارف آن یعنی فروش کالا به کشور مقصد مد نظر قرار ندهیم.

بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با تاسیس نمایندگی در کشور مقصد، احداث خطوط مونتاژ محصولات خود و یا طراحی استراتژی‌های مختلف برای گرفتن بازارهای دورتر، پایه‌های حضور خود در بازارهای جهان را استوارتر کنند.

ملکی‌فر افزود: در این میان صندوق نوآوری حمایت های خود را در محورهای متفاوتی از شرکت‌های دانش‌بنیان به عمل می‌آورد، برای نمونه در حوزه‌‍‌های دریافت استانداردهای تخصصی، خدمات آزمایشگاهی و ورود به بازار، صندوق تا سقف ۷۰ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت بلاعوض می‌کند.

معاون توسعه صندوق نوآوری همچنین بیان کرد: صندوق با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان توسعه تجارت برای شرکت‌های موفق در این حوزه تسهیلاتی به عنوان جایزه صادراتی در نظر گرفته است.

به گفته ملکی‌فر، یکی از برنامه‌هایی که صندوق نوآوری قبل تر آن را آغاز کرده، شبکه‌سازی صادراتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی دراین مورد ادامه داد: ما کمک می‌کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان به طور مستقل یا در قالب پاویونی در نمایشگاه‌های خارجی حاضر شوند، تاکنون ۲۳۰ نمایشگاه خارجی را رصد کرده و می‌توانیم حمایت های مفیدی از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این نمایشگاه‌ها انجام دهیم.

توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این خصوص بیان کرد: هیات‌های تجاری از کشورهای مختلف به‌ طور منظم به ایران می‌آیند و در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان رایزنی و نیازهای فناورانه خود را اعلام می‌کنند و پس از بازدید از توانمندی‌ها و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان با آنان وارد مذاکره و گفت‌وگو و نهایتا انعقاد قرارداد می‌شوند.

ملکی‌فر افزود: در رویداد یکشنبه‌های صادراتی صندوق نوآوری، سفیر ایران و سفیر کشور هدف، اعضای اتاق بازرگانی هر دو کشور و فعالان بخش‌های دیگر نیز حضور دارند تا با فراهم آوردن زمینه همکاری های بهتر، تجربیات خود را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهند.

وی تاکید کرد: تلاش صندوق نوآوری نیز این است تا پیش از ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازارهای دنیا همه پیش‌نیازهای صادرات را برای آن ها فراهم آورد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین بیان کرد: صندوق نوآوری در رصد بازارهای دنیا و فرصت‌های بالقوه‌ای که برای شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد، پیشگام شده و تاکنون ظرفیت‌های بسیاری در بازارهای منطقه، شرق اروپا و غرب آفریقا رصد شده‌اند که شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی می‌توانند در این کشورها فعالیت خود را ادامه دهند.

ملکی‌فر خبر داد: ما این سیاست را با ابزار یکشنبه‌های صادراتی تقویت می‌کنیم؛ برای نمونه در چند هفته گذشته دو هیات تجاری از سنگال و کامرون به ایران آمدند و در زمینه‌های مختلف با شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان مذاکره کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =