مدیرکل دپارتمان آسیا اقیانوسیه صندوق بین المللی پول با اشاره به افزایش نگران کننده سطح بدهی جهانی کشورهای منطقه، خواستار چاره اندیشی دولتمردان شد.

بدهی کشورهای آسیایی به مرز هشدار رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، مدیرکل دپارتمان آسیا اقیانوسیه (APD) صندوق بین المللی پول (IMF) امروز با اعلام افزایش غیرمنتظره سطح بدهی های کشورهای آسیایی، از دولتمردان و تصمیم سازان منطقه خواست برای کاهش سطح بدهی های جهانی منطقه، اقدامی انجام دهند.

کریشنا سرینیواسان (Krishna Srinivasan) خاطرنشان ساخت: سطح بدهی منطقه از ۲۵ درصد در دوران پیش از پاندمی به ۳۸ درصد افزایش یافته است.

Krishna Srinivasan

وی افزود: ارقام بدهی بسیاری از کشورهای منطقه در حال افزایش است. چند کشور منطقه در معرض خطرات جدی تورمی و محدوده اضطرار قرار دارند که باید برای این موضوع، چاره ای اندیشیده شود. بانک توسعه آسیا (ADB) اعلام کرده تورم ماه ژوئن در لائوس به ۲۳.۶ درصد رسیده است. تورم سالانه در برخی کشورها از جمله مغولستان به ۱۲.۴ درصد تا پایان سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.

در گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی که روز گذشته منتشر شد، پیش بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصاد جهانی از ۶.۱ سال گذشته به ۳.۲ در سال جاری کاهش یافته است که کاهش رشد اقتصادی چین و هند به شدت در آن تاثیرگذار خواهد بود.

آسیا

سرینیواسان با تاکید بر روند نزولی رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ و پیش بینی شرایط در سال ۲۰۲۳، رشد اقتصاد آسیا را به ترتیب ۴.۲ و ۴.۵ درصد اعلام کرد. اما از به کاربردن واژه بحران برای آنچه پیش روی آسیا است خودداری کرد.

وی همچنین افزود: اقتصادهای پیشرفته آسیا نیز از این شرایط مستثنا نخواهند بود. این شرایط بیانگر اثرگذاری گسترده جنگ روسیه و اوکراین بر ایجاد تورم فزاینده است.

آسیا با تمام وسعت خود، شرایط انقباضی اقتصادی را تجربه می کند و اقتصادهای پیشرفته نیز در حال افزایش نرخ بهره هستند، اما باید برای افزایش بی رویه بدهی های کشورهای منطقه چاره ای اندیشید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =