سازمان برنامه و بودجه کشور از پرداخت حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از تعهدات دولت قبل خبر داد و اعلام کرد: در چهار ماهه ابتدای سال جاری در مجموع ۴۹ هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان تعهدات سررسید شده اصل و سود اوراق منتشره سنوات قبل به خریداران (اعم از بازار پول و سرمایه)‌ پرداخت شد.

۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات دولت قبل پرداخت شد

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ سازمان برنامه و بودجه کشور در گزارشی با تاکید بر اینکه فروش اوراق مالی اسلامی، منابع لازم برای تکمیل طرح های نیمه تمام کشور از جمله در مهار و تامین آب کشور و همچنین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را فراهم می کند، عنوان کرد: همچنین از این منابع در ساخت و تکمیل فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی، بازسازی و مقاوم سازی فضای فیزیکی فرسوده دانشگاه‌های وزارت علوم و جهاد دانشگاهی و ... استفاده می شود.

این سازمان همچنین اعلام کرد: در هفته چهارم تیر ۱۴۰۱، ۸۲۹ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی فروش و به خزارنه واریز شد؛‌ به استناد قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده شده به منظور تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز از طریق واگذاری دارایی های مالی نسبت به انتشار ۱۰۳ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی اقدام کنند.

به استناد مفاد بند "ب" تبصره (۵) قانون بودجه به دولت اجازه داده شده برای تامین مصارف این قانون تا سقف ۸۶ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی از جمله اسناد خزانه اسلامی که منطبق بر قوانین و مقررات و در چارچوب عقود اسلامی باشد، را منتشر نماید. همچنین بازپرداخت اصل و سود و هزینه‌های مربوط به انتشار اوراق در جداول شماره (۸) و (۹) قانون بودجه پیش بینی و قابل پرداخت است.

به استناد جزء (۱) بند ط تبصره (۵) مقرر است ۳ هزار میلیارد تومان از اوراق مالی اسلامی بابت احداث و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش با اولویت مدارس روستاهای فاقد مدرسه یا دارای مدرسه کانکسی و عشایر و دانشگاه فرهنگیان به مصرف برسد.

همچنین به استناد جزء (۲) بند ط تبصره مذکور به دولت اجازه داده شده ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر و جهت تعمیر، نگهداری، بازسازی و مقاوم سازی فضای فیزیکی فرسوده و یا درحال تخریب دانشگاه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری و جهاد دانشگاهی به مصرف برسد.

علاوه بر آن به استناد جزء (۳) بند ط جهت آب و راه روستایی و عشایری، احیای قنوات اجرای طرح‌های هادی روستایی با اولویت روستایی که فاقد راه احداثی و غیر آسفالته است و جمعیت هلال احمر اجازه انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی را داده شده است.

مجوزهای جدید دولت برای انتشار اوراق در بخش‌های مختلف

با توجه به اهمیت احداث و تکمیل طرح های نیمه تمام مهار و تامین آب کشور با اولویت طرح‌های مرزی گرمسیری و سردسیری و طرح‌های برق آبی، اجازه انتشار ۱۰ هزار میلیارد تومان انواع اوراق مالی اسلامی نیز به دولت داده شده است.

در اجرای مفاد تبصره قانونی یاد شده و آیین نامه اجرایی آن ( موضوع تصویبنامه شماره ۱۵۵۳۲/ت۵۹۷۷۹هـ مورخ ۱۴۰۱.۰۲.۰۴ که جزء اولین آیین نامه های اجرایی مصوب تبصره‌های قانون بودجه سال جاری است) و تصمیمات کمیته بند "هـ" تبصره مذکور، برنامه‌ریزی برای انتشار انواع اوراق مالی اسلامی از خرداد ماه سال‌جاری با هماهنگی این سازمان، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و تاکنون ۱۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی جهت تحویل به طلبکاران منتشر و واگذار شده و از محل انتشار نقدی اوراق اسلامی نیز طی برگزاری ۹ هفته حراج وزارت امور اقتصادی و دارایی، در مجموع ۲۲۷۳۴ میلیارد تومان فروش نقدی اوراق و واریزی به خزانه انجام شده است.

خریداران اوراق مالی اسلامی دولت نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و بانک ها و موسسات اعتباری هستند.

شایان ذکر است همانند سنوات گذشته و در راستای پایبندی دولت به بازپرداخت به موقع اصل و سود اوراق مالی اسلامی منتشره در سنوات قبل در چهار ماهه ابتدای سال جاری در مجموع ۴۹ هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان تعهدات سررسید شده اصل و سود اوراق منتشره سنوات قبل به خریداران ( اعم از بازار پول و سرمایه )‌ پرداخت شده که تقریبا ۲ برابر رقم انتشار نقدی از ابتدای سال است.

با توجه به تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و به منظور اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی که نهادهای دامی مورد نیاز خود را با قیمت‌های جدید تامین می‌کنند، به دولت اجازه داده شد نسبت به انتشار و واگذاری ۱۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی (مازاد بر سقف مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۱) منتشر کند و در اختیار بانک کشاورزی قرار دهد.

بانک کشاورزی نیز موظف به تامین و اعطای ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به واحدهای مذکور معرفی شده از طریق وزارت جهاد کشاورزی است. براین اساس اقدامات لازم در خصوص انتشار و واگذاری اوراق مذکور نیز توسط این سازمان با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =