با فعالیت حدود ۱۵۷۰ شرکت خلاق و فعالیت در صنایع خلاق کشور؛ گردش مالی حدود ۶۰۰ میلیون دلاری در این بخش تخمین زده می‌شود.

گردش مالی صنایع خلاق کشور ۶۰۰ میلیون دلار شد

به گزارش کارآفرین نیوز، خلق ثروت و اشتغال زایی؛ دو هدف عمده ای است که در توسعه شرکت های خلاق و صنایع فعال در این بخش دنبال می شود.

همچنین فناوری های نرم می تواند بر حوزه های فرهنگی و اجتماعی نیز اثرگذار باشد و به جراین اشتغال زایی و تولید ثروت در کشور کمک کند. در عین حال، درآمدزایی و گردش مالی، فقرزدایی و گردش مبادلات خارجی را نیز می توان در این بخش دنبال کرد.

در حوزه فرهنگی نیز منجر به صدور فرهنگ ایرانی اسلامی به جهان، دفاع فعال از فرهنگ و تمدن، حفظ تنوع فرهنگی، ملی و بومی می‌شوند.

حفظ میراث و ارزش‌ها، سازگاری با محیط زیست، کمک به جریان آزاد ایده‌ها، خلق مفاهیم نو، نوآوری و تزریق فناوری و پشتوانه امنیت و اقتدار ملی و صدور پیام انقلاب از دیگر اثرگذاری های فناوری های نرم بر حوزه‌های مختلف است.

زمینه فعالیت شرکت‌های خلاق

هزینه پایین ایجاد شغل، حراست از هویت ملی در برابر فرآیند جهانی شدن، توسعه سبک زندگی ایرانی و اسلامی، اثر بخشی فرهنگی و اقتصادی به طور توامان، کاهش آلودگی محیط زیست و زودبازده بودن برخی از ظرفیت‌های منحصر به فرد صنایع خلاق و فرهنگی محسوب می‌شوند.

به ترتیب کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دیداری و شنیداری و صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی بیشترین حوزه فعالیت شرکت‌های خلاق است. در حال حاضر در حدود ۱۵۷۰ شرکت خلاق مشغول به فعالیت هستند.

گردش سرمایه بازار صنایع خلاق و فرهنگی در جهان ۲۷۰۰ میلیارد دلار و اشتغال آن در جهان ۵۰ میلیون نفر است. در جهان مد و پوشاک، انیمیشن، نوشت افزار، بازی‌های دیجیتال و گیم و اسباب بازی بیشترین گردش مالی را دارند.

از سویی، گردش مالی صنایع خلاق در ایران حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده، اما به واسطه حمایت‌های ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فعالیت‌های شرکت‌های خلاق، سهم ایران در جهان رو به افزایش است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =