با آنکه فدرال رزرو، مهار تورم را اولویت اصلی اقتصاد می‌داند، با افزایش ۰.۷۵ درصدی دوباره نرخ بهره، نشان داد در کنترل نرخ تورم، چندان موفق نبوده است.

فدرال رزرو دوباره نرخ بهره را افزایش داد

به گزارش کارآفرین نیوز، فدرال رزرو در اقدامی پیش بینی شده، برای دومین بار پیاپی، نرخ بهره را به میزان ۰.۷۵ درصد افزایش داد. نشست دو روزه فدرال رزرو در حالی به پایان رسید که برای اولین بار پس از اوایل دهه ۱۹۹۰، افزایش نرخ بهره در دو ماه متوالی به میزان ۰.۷۵ درصد اتفاق می افتد و نرخ بهره در بازه زمانی کوتاه مدت، در محدوده ۲.۲۵ تا ۲.۵ قرار می گیرد.

همچنین چهار مرحله افزایش در چهار نشست پیاپی، از اتفاقات نادر نشست های فدرال رزرو گزارش شده است. در ماه مارس؛ ۰.۲۵ درصد، ماه می؛ ۰.۵ درصد، ماه های ژوئن و جولای هر کدام ۰.۷۵ درصد افزایش نرخ بهره به تصویب رسید تا نرخ تورم سالانه را که در ماه ژوئن به رقم کم سابقه ۹.۱ درصد رسیده بود مهار کنند.

نمودار نرخ سود فدرال رزرو

انتشار خبر افزایش مجدد ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره کافی بود تا دلارآمریکا در مسیر سقوط قرار گیرد گرچه جروم پاول در سخنان خود تلاش کرد ترس موجود از رکود اقتصادی را کاهش دهد و تاکید کرد: کنترل تورم به هر قیمتی، بیش از هر مشکل اقتصادی دیگری اولویت دارد.

به دنبال انتشار این خبر، شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P500) افزایش ۲.۹۱ درصدی را به نمایش گذاشت. شاخص نزدک کامپوزیت نیز پس از مدت ها با افزایش ۴.۱۲ درصدی، عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داد.

این تصمیم همچنین بر نرخ برابری ارزها نیز تاثیر قابل توجهی گذاشت: نرخ برابری دلار استرالیا به دلار آمریکا به ۰.۷ نزدیک شد و دلار آمریکا به دلار کانادا نیز به محدوده ۱.۲۸ سقوط کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =