اقتصاددانان نسبت به سرریز تاثیرات بحران انرژی منطقه اروپا به سایر نقاط دنیا و تغییرات نرخ برابری ارزها در آسیا هشدار می‌دهند.

سایه نگرانی بر سر اقتصادهای آسیایی

به گزارش کارآفرین نیوز، این روزها تحلیلگران برجسته اقتصاد بین الملل اذعان می کنند نرخ برابری ارزها بیش از سیاست های مولد تورم، موجب بروز نگرانی در اقتصادهای دنیا است.

تیمور بیگ (Taimur Baig)؛ مدیرعامل بانک دی بی اس سنگاپور می گوید: تضعیف نرخ برابری ها، کاهش نقدینگی دلار و بسیاری موضوعات مرتبط با نرخ برابری ها، پاشنه آشیل اقتصادهای آسیایی در آینده خواهد بود که نیازمند تصمیمات حساب شده و اقدامات فوری است.

به عنوان مثال؛ اگر سال آینده، قیمت نهاده های اصلی برای کشوری مانند هند که تامین کننده بزرگ مواد غذایی برای مصارف داخلی و صادراتی است افزایش یابد، زنجیره تامین غذا در سال ۲۰۲۳ با بی ثباتی و ناامنی مواجه خواهد شد.

اقتصاددانان تاکید دارند تورم جاری که از بحران جهانی انرژی تغذیه می کند می تواند زمستان سیاه را در بسیاری از مناطق رقم بزند و فقط اروپا نیست که از این موضوع، آسیب خواهد دید.

Taimur Baig

تحلیلگران برجسته اقتصاد بین الملل، یافتن جایگزین و راه حل مقتضی برای حل بحران گاز به ویژه در اروپا را بسیار مشکل برآورد می کنند.

اختلال در سیستم گرمایشی منازل، تنها عامل نگرانی از بحران انرژی نیست. این بحران، پایه و اساس چشم انداز تیره در ایجاد تورم فزاینده در قیمت مواد غذایی در منطقه و جهان به شمار می آید.

اقتصاددانان متفق القول تاکید دارند گرچه بحران اصلی در اروپا است اما آثار افزایش قیمت انرژی به سراسر جهان سرریز خواهد کرد و تقریبا در طول سال ۲۰۲۳ ماندگار خواهد بود که پیامدهای غیرمترقبه ای برای اقتصاد جهانی به همراه خواهد داشت.

تورم در منطقه یورو در ماه جولای رکورد زد و میانگین تورم در نوزده کشور عضو به ۸.۹ درصد رسید که از سال ۱۹۹۷ تا کنون بی سابقه بوده است.

همین آمار، کافی بود تا نگرانی ها از رکود اقتصادی ناشی از داده های ضعیف اروپا تشدید شود و نرخ برابری یورو به دلار از ۱.۰۲۳۳ به ۱.۰۱۸ برسد.

تحلیلگران اقتصادی، افزایش نگرانی ها از رکود در اروپا را عامل صعود دلار در برابر ارزهای منطقه یورو ارزیابی می کنند.

آسیا

با توجه به اتفاقات منطقه یورو، استراتژیست های اقتصادی آسیا نیز بر لزوم اهتمام دولتمردان برای پیشگیری از تغییرات جدی نرخ برابری ها اصرار می ورزند. اقتصاددانان برجسته با اشاره به تورم حدود ۹ درصدی اروپا و آمریکا تاکید می کنند: امکانپذیری و ضرورت اعمال سیاستهای انقباضی در راستای حمایت از اقتصاد بومی و منطقه ای در کشورهای آسیایی نیز کاملا احساس می شود.

مدیرعامل دی بی اس بانک سنگاپور می افزاید: در حوزه سیاست های پولی، متاسفانه فرصت بسیار کم است. اقتصادهای پیشگام آسیا باید با افزایش نرخ بهره، شرایط اقتصادی را به سطح پایداری برسانند.

اقتصاددانان درباره شرایط آسیا معتقدند حتی هند که این روزها بسیار موردتوجه سرمایه گذاران قرار دارد نیز در سال ۲۰۲۳ با مشکلات جدی روبرو خواهد بود. پسرفت بزرگ دیگر در منطقه، در چین اتفاق می افتد که سنگ بنای آن، رفتار منحصر به فرد و خاص این کشور در مقوله قرنطینه ها و تعطیلی های گسترده است.

ریچارد مارتین (Richard Martin)؛ مدیرعامل تشکل مدیران اجرایی آسیا (IMA Asia) می گوید: دلار این روزها در محدوده سقف قیمتی حرکت می کند. بانک های مرکزی کشورهای نوظهوری که شرایط بهتری دارند نیز با پیش بینی تشدید شرایط انقباضی در آمریکا، به دنبال افزایش نرخ بهره هستند.

Richard Martin

مارتین با پیش بینی آغاز بازگشت نرخ برابری ها می افزاید: انتظار نمی رود ارزهای بازارهای نوظهوری که ۶ تا ۸ درصد کاهش نرخ برابری داشته اند بیش از این، در مسیر کاهشی حرکت کنند و انتظار می رود در ماه های اول سال آتی به نرخ برابری گذشته بازگردند.

تمام کشورها باید تمهیداتی برای تغییرات ناگهانی و قابل توجه نرخ برابری ارز خود نسبت به دلار بیندیشند تا از عواقب اقتصادی این اتفاق در امان بمانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =