در حالی که روش قبلی محاسبه پرداخت مرخصی ذخیره شده، توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده است، نحوه محاسبه ذخیره مرخصی کارگران، به تداوم یا قطع همکاری کارگر با کارفرما بستگی دارد به طوری که اگر قرارداد، تمدید بشود حداکثر ۹ روز از مرخصی سالانه ذخیره می‌شود ولی اگر قرارداد، تمدید نشود باید کل ایام مرخصی استفاده نشده، محاسبه شده و به کارگر پرداخت شود.

ذخیره مرخصی کارگران چگونه محاسبه می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ اگر کارگر در یک کارگاه کار کند و سال بعد نیز با همان کارگاه قرارداد ببندد، طبق ماده ۶۶ قانون کار "نمی‌تواند بیش از ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره کند. " اما اگر کارفرما بخواهد پایان هر سال با کارگر تسویه حساب کامل انجام دهد، باید کل ایام مرخصی استفاده نشده را محاسبه و مبلغ آن را پرداخت نماید.

دستورالعمل قبلی به نام دستورالعمل شماره ۳ اداره کل تنظیم و نظارت بر روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در خردادماه ۱۳۸۷ ابلاغ شده بود و بر اساس آن عمل می شد، اینگونه بود که "به موجب ماده ۷۱ قانون کار جمهوری اسلامی ایران در صورت فسخ یا خاتمه قرارداد کار یا بازنشستگی و از کارافتادگی کلی کارگر یا تعطیلی کارگاه، مطالبات مربوط به مدت مرخصی استحقاقی کارگر به وی و در صورت فوت او به ورثه او پرداخت می شود. این دستورالعمل اکنون ابطال شده و دیوان عدالت اداری طی دادنامه ای آن را فسخ نموده است.

بر این اساس، دادنامه دیوان عدالت اداری تاکید دارد که این نحوه محاسبه تغییر کرده و باید کلیه آیتم هایی که در زمان اشتغال به کارگر پرداخت می شده، در محاسبه مرخصی باقیمانده نیز لحاظ شود و مابه ازای آن به کارگر پرداخت گردد بطوریکه همان حقوق روزانه ای پرداخت می شود که شامل بن کارگری، حق مسکن، هزینه ایاب و ذهاب و... است.

به موجب ماده ۳۵ قانون کار، مزد عبارت است از: «وجوه نقدی یا غیرنقدی یا مجموع آنها که در مقابل کار به کارگر پرداخت می شود» و مطابق رای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری: «مرخصی ذخیره شده، ایامی است که کارگر مشمول قانون کار با وجود حق استفاده از مرخصی با دریافت مزد قانونی از آن برخوردار نشده بلکه عملا به کار اشتغال داشته است، بنابراین استحقاق او به استفاده از تمام دریافتی ایام اشتغال به خدمت بر اساس قانون کار و مقررات مربوط به آن محرز است.»

بر این اساس، مزایایی که کارگر با حضور در محل کار دریافت می کند، به مرخصی ذخیره شده کارگران نیز تعلق می گیرد و باید در مرخصی ذخیره شده محاسبه و پرداخت شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =