در حالی که پس از سال‌ها هنوز پرونده جاماندگان سهام عدالت بسته نشده، در هفته گذشته، معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سمات، واریز مرحله سوم سود سهام عدالت جاماندگان را اعلام کرد و وزیر اقتصاد نیز از اولویت دولت برای واگذاری سهام عدالت به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خبر داده که مصوبه آن در صف بررسی هیات دولت قرار دارد.

سهام عدالت جاماندگان در صف بررسی دولت

به گزارش کارآفرین نیوز؛ سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد که امروز در مورد جاماندگان سهام عدالت گفته: "دو دسته جامانده از سهام عدالت داریم، دسته اول گروه‌هایی هستند که تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند و دسته دوم سایر شش دهکی است که در قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ آمده که آنها هم می‌توانند مشمول دریافت سهام عدالت قرار گیرند." مبنای اولویت دولت را گروه نخست عنوان کرده است.

زمانی که در دولت نهم، سهام عدالت به مردم واگذار گردید و بنابر این طرح، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته شد، بخشی از مردم موفق نشدند که این سهام را دریافت نمایند. از این زمان به بعد بود که "جاماندگان سهام عدالت" وارد ادبیات اقتصادی کشور شد و این جاماندگان همواره منتظر گرفتن سهم خود از سهام عدالت بودند بالاخص در دوره ای که دردولت دوازدهم قیمت این سهام افزایش چشمگیر یافت.

واریزی سود جاماندگان

بر اساس آمارهای شرکت سمات، در مرحله سوم پرداخت سود جاماندگان سود سهام عدالت، در مجموع حدود ۱۷۷ هزار تراکنش بانکی انجام شد که از این تعداد نزدیک به ۸۶ هزار واریزی مربوط به سود سال ۹۸ بود که در سال ۹۹ به حساب سهامداران پرداخت شده بود. همچنین ۹۱ هزار واریزی هم مربوط به سود سال ۹۹ شرکت‌های سهام عدالت بود که در پایان سال ۱۴۰۰ واریز شده بود.

ارزش این پرداختی‌ها برای سال ۹۸ بیش از ۱۴ میلیارد تومان و برای سال ۹۹ رقمی معادل ۵۴ میلیارد تومان بود که در مجموع رقمی بیش از ۶۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان به حساب جاماندگان سهام عدالت پرداخت شد.

این در حالی است که بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از سهامداران عدالت هستند که تاکنون شماره شبای معتبری را ارائه نکرده‌اند.

سهام عدالت جاماندگان در صف بررسی دولت

پیش از این اعلام شده بود که دارندگان سهام عدالت که تاکنون موفق به دریافت سود سهام عدالت خود نشده‌اند، تا غروب جمعه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ فرصت دارند با ثبت شماره شبا معتبر، در لیست جدید واریز سود سهام عدالت قرار بگیرند.

از میان حدود ۴۹ میلیون مشمول سهام عدالت، بیش از دو میلیون نفر سود سهام عدالت خود را طی سال‌های قبل دریافت نکرده بودند، بر این اساس حدود دو ماه قبل شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام کرد چنانچه جاماندگان اقدام به برطرف کردن شماره شبای بانکی خود کنند سود سهام عدالت برای آن‌ها واریز خواهد شد.

اولویت با افراد تحت پوشش

پس از اینکه حسین قربانزاده رییس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که از افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۳ میلیون و ۳۶۳ هزار و ۷۰۰ نفر سهام عدالت ندارند که از تیرماه به این جاماندگان، سهام عدالت اختصاص می یابد، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد تاکید کرد: اولویت را در دولت بر این قرار دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی این کار را انجام دهیم که طبق اطلاعاتی که بین دستگاه‌ها رد و بدل شده حدود سه میلیون نفر افرادی هستند که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و مشمول دریافت سهام هم هستند ابتدا در خصوص این عده با فوریت مصوبه آماده شد که در کمیسیون اقتصادی دولت هم تصویب شده و در صف بررسی هیأت دولت قرار دارد.

وزیر اقتصاد همچنین در مورد اطلاعات موجود در مورد جاماندگان سهام عدالت گفت: در مورد افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، بانک اطلاعاتی نسبتاً خوبی در دستگاه‌ها وجود دارد اما در خصوص سایر شش دهکی که در قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ آمده که آنها هم می‌توانند مشمول دریافت سهام عدالت قرار گیرند، تا تکمیل بانک اطلاعات و اینکه ببینیم غیر از میزانی که باید به صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سازمان تامین اجتماعی سهام اختصاص دهیم چه میزان سهام باقی خواهد ماند، لازم است اطلاعات دقیق‌تری از این افراد کسب شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =